Рафаел Надал е на осминафинал на турнира в Барселона след неочаквано трудна победа над Иля Ивашка. Аутсайдерът от Беларус сензационно спечели първия сет, за да замирише на голяма изненада, но Надал си е Надал - особено на клей, и измъкна победата с 3:6, 6:2, 6:4.

В следващия кръг го чака среща с Кей Нишикори, а Рафа се е устремил към 12-а титла на турнира в Каталуня.

След изненадващата му загуба в Монте Карло преди дни, сега Матадора отнове се представи доста колебливо на начален удар, като записа едва един ас в мача. Той отстъпваше на Ивашка и в процент на вкаран първи сервис, и при двойните грешки - 2 срещу 1 на 111-ия в света.

Но въпреки това Надал има твърде много класа за такъв противник на любимата си настилка.

Ивашка успя да пробие още в първия гейм, след което спаси брейкпойнт на испанеца и удвои преднината си. В този първи сет беларусинът не допусна повече точки за пробив, нанесе втори удар при 5:3 и затвори първата част с убедително представяне.

Но изправен пред загубата, Рафа винаги е най-силен. Изведнъж в него се събужда звярът, който е ранен.

Той започна като човек, решен на всичко втория сет - пробив още в първия гейм, после и при 3:1. Ивашка изобщо не стигна до брейкпойнт в тази част и Надал нямаше проблеми - 6:2.

Не така бе в третия сет, който бе равностоен и само опитът и рутината бяха разликата. Испанецът проби веднъж при 3:3, за да вземе мача. Но си беше битка, продължила цели 2 часа и 21 минути.