От понеделник всички погледи на спортните фенове ще са насочени към Ню Йорк, защото стартира последният турнир от Големия шлем за сезона - US Open.

Най-добрите в тениса ще мерят сили в продължение на две седмици, а въпросите никак не са малко. Дали Новак Джокович ще защити миналогодишния трофей? Имат ли Рафа Надал и Роджър Федерер сили да го спрат? Или пък ще видим сензационен шампион...?

Тези теми вълнуват и българските фенове на тениса, но техните погледи са насочени и към родното представяне. В последните години то е свързано изцяло с Григор Димитров.

В историята на турнира обаче, 11 българи са играли мачове в основната схема на US Open.

Някои като Гришо и сестрите Малееви имат солиден актив на кортовете в Ню Йорк, други пък записват скромно участие. Може да се каже, че US Open определено не е най-успешният турнир за родните тенисисти.

Григор се готви за деветото си участие. Започва като №78, който е най-ниският му ранкинг от всички появявания в Ню Йорк.

Димитров спечели турнира при юношите преди 11 години, но при мъжете така и не успява да преодолее четвърти кръг.

Достига тази фаза два пъти, но през 2014-а е спрян от Гаел Монфис, а две години по-късно - от Анди Мъри.

Два пъти записва по една победа, но губи във втория мач. А първият кръг се оказва фатален за Гришо в четири от осмете му участия.

Надяваме се да не бъде така тази година, когато първият му съперник е италианският ветеран Андреас Сепи. Той е №77 в ранглистата, на 35 години и изглежда напълно преодолим дори за формата, в която е Димитров.

Активът на първата ни ракета от US Open е осем победи и осем загуби.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Макар да е най-успешният ни тенисист при мъжете, Григор не е първият българин, който излиза на кортовете в Ню Йорк.

През 2000-ата година това прави Орлин Станойчев - първият български играч, пробил в топ 100 на ранглистата.

Задачата му тогава се оказва изключително тежка - световният №5 Евгени Кафелников. Родният тенисист обаче започва сензационно и повежда с 2:0 сета, но за съжаление допуска пълен обрат и напуска турнира, а България чака следващия си представител в мъжката схема цели 11 години.

В женската част на схемата участието ни е доста по-успешно, а българският дебют на US Open е още през 1982-а. 

Едва на 15 г., Мануела Малеева побеждава Елизабет Джоунс и Ким Стеймец, за да достигне до третия кръг, където губи от бъдещата финалистка Хана Мандилкова.

Впоследствие Мануела е част от елита на тениса и се превръща в най-успешната българка на US Open. За страната ни тя играе три четвъртфинала, но за съжаление полуфиналите й са под швейцарски флаг.

Embed from Getty Images

През 1985-а на US Open дебютира и сестра й Катерина. Първият си мач губи от унгарката Андреа Тамешвари с 2:6, 6:4, 4:6.

Катерина записва общо 10 участие на кортовете в Ню Йорк, като два пъти успява да достигне четвъртфиналите.

През 1988-а я спира бъдещата шампионка Щефи Граф, а 5 години по-късно чехкинята Хелена Сукова се оказва непреодолимо препятствие.

През 1990-а идва редът и на третата сестра - Магдалена. Тя дебютира срещу кака си Катерина, в първият изцяло български дуел на US Open.

По-голямата сестра печели с 6:3, 6:1 и така дебютното участие на Магдалена приключва.

Embed from Getty Images

Впоследствие Маги участва на турнира 14 пъти, което е български рекорд.

Най-доброто й представяне, не само на US Open, но и в цялата кариера идва през 1992-а.

Маги достига четвъртфиналите, а по пътя си побеждава и световната №3 Мартина Навратилова, но е спряна от сестра си Мануела.

По това време най-голямата от сестрите Малееви представлява Швейцария и повежда с 6:2, 5:3, за да дойде отказването на Магдалена заради травма.

Последният си двубой в Ню Йорк, Маги играе през 2005-а, когато е на 30. Тогава тя губи от рускинята Елена Лиховцева с 2:6, 1:6.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

В годината на дебюта на Магдалена (1990), на US Open за първи път участва и Елена Пампулова.

Ужасен начин да дебютираш, защото на пътя й се изправя Моника Селеш, и я отнася с 6:0. 6:0.

Пампулова участва още пет пъти на US Open, като върховото й постижение е трети кръг през 1997-а.

В 4-годишен период от кариерата си тя представлява Германия за Фед Къп, а историята на родните тенисистки, представляващи чужда страна, не се изчерпва с Мануела Малеева и Елена Пампулова.

През 1997-а Павлина Стоянова преодолява квалификациите, за да се изправи срещу Маги Малеева в първия кръг.

Доста по-опитната Маги няма проблем с мача и побеждава с 6:2, 6:3.

Този мач слага началото на пет поредни участия на Стоянова, в които тя записва две победи.

През 1998-а, отново като квалификантака, тя побеждава Тамарин Танасуган от Тайланд, а впоследствие губи от Серина Уилямс.

Две години по-късно Стоянова побеждава канадката Яна Нейедли. При последното си участие през 2001-а тя се състезава под новозеландски флаг като Павлина Нола, след брака й с Грант Нола.

През 1999-а дебют записва и Любомира Бачева. Тя губи от Хенриета Нагьова от Словакия, но година по-късно стига до успех над Росана де Риос от Парагвай.

Бачева отпада във втория кръг, а с това приключва и историята й на US Open.

Година по-късно изненадващо участие записва Мария Гезненге, която преодолява квалификациите, но губи първия си и последен мач в основната схема на турнир от Голям шлем.

Няколко години по-късно, тя избира да се състезава за Германия, но така и не прави пробив в тениса.

През 2004-а на сцената изгрява таланта на 15-годишната Сесил Каратанчева.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Тя преодоля квалификациите, но трябваше да се сблъска със Светлана Кузнецова, която впоследствие спечели турнира, а мача си срещу Сесил взе с 6:2, 6:0.

Година по-късно българката стига и до първа победа в Ню Йорк - над Меган Шонеси от САЩ, но губи във втория кръг от Амели Моресмо.

Някъде тук приключва всичко хубаво за Сесил. Следва допинг скандалът, а след това тя избира да играе за Казахстан, но никога не връща тийнейджърската си форма.

Участва на US Open под казахстански флаг през 2012-а и под български през 2015-а, когато губи от Белинда Бенчич в първия кръг.

През 2006-а идва ред и за Цветана Пиронкова да дебютира в Ню Йорк.

Тя губи от американката Джамеа Джаксън в първия кръг, но впоследстиве записа общо 11 участия на турнира.

Цвети остава и последната ни участничка с достигането си на втория кръг преди 3 сезона.

Снимка: Getty images/ Guliver photos