България започна с великолепна победа над фаворита в групата Великобритания с 2:1 на новия тенис турнир на нациите ATP Cup. Сблъсъкът ни остави без дъх и влиза в историята, поставяйки ни на световната карта в този спорт. Емоциите след последната точка бяха великолепни.

В Сидни нашите постигна изключително драматичен успех в третия решителен мач на двойки, в който играха Григор Димитров и младият Александър Лазаров. Те подчиниха специалистите на двойкови мачове Джейми Мъри, брат на големия шампион Анди и Джо Солсбъри - 7:6(5), 6:7(2), 7:6(8), като решителният трети тайбрек дойде след велик обрат.

Нашите възкръснаха, след като изоставаха в третия сет и показаха завиден характер, за да победят най-добре финансираната тенис федерация в света.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ПЪРВИЯ ДЕН НА ATP CUP >>>

Преди това Димитър Кузманов загуби на сингъл от световния №53 Камерън Нори, а Григор Димитров преодоля с обрат №42 в света Даниел Еванс.

Григор Димитров изигра два поредни трисетови мача и се жертва в името на родината, но големите похвали заслужава Александър Лазаров, който изуми с представянето си в мача на двойки. Световният №517 шокира силните си опоненти, които са многократни шампиони на турнири на двойки, като Мъри е такъв и в Големия шлем. Александър изтри усмивките на англичаните, които очакваха лесна победа в решителния сблъсък.

Двамата с Гришо създадоха мечтан тандем, който освен, че игра технически великолепно, показа непримирим дух и зарадва българската публика, която остана и в 2 часа след полунощ австралийско време.

България доказа, че не отива там само, за да се радва на хубавото време и да запише достойни загуби. Нашите вече имат реален шанс да се класират на четвъртфиналите, ако победят Молдова в неделя.

Победата беше изключително емоционална и дори доведе до сълзи в очите на Адриан Андреев, Александър Донски и Димитър Кузманов.

Този финален мач беше нещо специално, защото победата дойде по най-драматичният начин. Григор и Александър стигнаха до тайбрек в първия сет и го взеха със фантастична проява на характер.

Във втория допуснаха ранен пасив, но отново проявиха състояние на духа в края, за да върнат пробива. В тайбрека се представиха слабо, но имаха втори шанс с решителен тайбрек до 10 точки.

Снимка: AP/БТА

В него също изостанаха. Григор Димитров направи двойна грешка за 2:4, а после сгреши, за да даде аванс от 7:8 на Великобритания. Моментално се поправи с фамозен ретур, а в края Лазаров довърши агличаните, като проби подаването им.

Мачовете с Молдова започват в 1 часа след полунощ в неделя и със сигурност хиляди българи отново ще стоят будни, за да гледат тенис. Този път е заложена националната чест. Засега момчетата в зелено я защитават перфектно.