Григор Димитров се размина с големия финал на Мастърса в Индиън Уелс, който щеше да е първият му от четири години.

Най-добрият български тенисист загуби разочароващо от намиращия се в супер форма британец Камерън Нори - 2:6, 4:6 за час и половина игра на централния корт в Калифорния.

Няколко ключови фактора не позволиха на Григор да се бори за успеха и по-конкретно за трети пореден обрат на турнира. Той проспа първия сет с много непредизвикани грешки и както често се случва в кариерата му, допусна ранен пасив с два пробива.

Видео от двубоя и още новини за турнира вижте на сайта maxsport.live.

Григор спечели само 53% от точките на първи сервис в първия сет, а във втория началното му подаване изчезна и влизаше само в 51% от случаите. Общо 31 непредизвикани грешки подсказаха, че това не бе неговата вечер.

Снимка: AP/БТА

Трябва да му се признае, че във втория сет опита да се върне в мача, но отново допусна ранен пробив, а и там вече умората си каза думата от многото повече минути на корта в предишните дуели спрямо съперника. Световният №26 Нори сервираше много по-добре и бе безгрешен от основната линия. С играта си напълно заслужи да е на финала, на който ще се изправи срещу Тейлър Фриц или Николоз Басилашвили.

За Григор остава утешението, че ще направи скок с поне седем места в ранглистата до №21. Играта му от предишните два мача срещу Медведев и Хуркач бе добра новина и ще се надяваме да се повтори на турнира във Виена, който предстои за него в края на месеца. А и сега във втория сет срещу Нори опита различни варианти за обрат, вместо да се предаде и да отпадне безславно, както често му се случваше в предишните два сезона.

На централния корт камерите показа три големи знаменитости, които гледаха мача, като две бяха от тениса - Род Лейвър и Моника Селеш. Освен тях на играта се любуваше актрисата Шарлис Терон, но за жалост не видя победа на нашия играч.

Още първите разигравания в мача показаха, че зрителите ги очакват много дълги размени с по над 10 удара. За жалост няколко от началните отидоха на сметката на Нори и той получи възможност за пробив, от която се възползва. В следващия гейм Нори вкара първия си ас и показа, че може и да сервира добре. Българинът продължи да проспива началото и допусна още един пробив за 0:3, който също бе затвърден с лекота.

Непредизвиканите грешки на хасковлията идваха една след друга - нещо, което не се наблюдаваше в предишните му два мача. Решението му бе излизания на мрежата и точно те донесоха първия му гейм. Той му донесе увереност и след много красиви разигравания стигна до връщане на единия пробив и то на нула - 2:4.

Грешките му обаче се върнаха в следващия гейм и той за трети път допусна пробив. Нори бе твърде стабилен от основната линия и сетът завърши безславно за Григор - с гейм на нула на съперника и крайно 2:6.

В първия гейм на втория сет Григор се измъчи на свой сервис. Успя да спаси три възможности за пробив, но при четвъртата прошка нямаше. И след поредната преднина на Нори, настроението на Гришо падна и той допусна лесно затвърждаване за 0:2. Англичанинът упорито търсеше бекхенда на бившия №3 в света в тези минути, но това почти му изигра лоша шега в четвъртия гейм, когато българинът изпусна първата си възможност за пробив в сета.

Григор играеше без първи сервис и това го затрудни и в петия гейм, когато през равенство намали на 2:3. Следващият му сервис гейм бе далеч по-убедителен и го спечели на нула с къси разигравания. При 3:4 започна добре гейма и се добра до 30:30, но след това непредизвикана грешка приближи Нори до победата. Следващият гейм пък започна с двойна грешка, но след това с два много красиви удара намали до 4:5. За жалост обаче мачът приключи след светкавична част на нула от Нори, най-убедителната му в мача.