Григор Димитров спечели мача на турнира на тазгодишния "Ролан Гарос" след инфарктна битка във втория кръг с младия Джаред Доналдсън, която продължи четири часа и половина.

Григор триумфира с 3:2 сета (6:7(2), 6:4, 4:6, 6:4, 10:8) и сломи 21-годишния американец, който в края на мача едвам ходеше.

Мачът беше инфарктен и това се дължеше на волята на Доналдсън, който просто не искаше да се предаде. Двамата еднакво заслужаваха победата, но по-добрата физическа подготовка и класата на световния №5 си казаха думата.

Снимка: БТА

Двамата бяха твърде равностойни и това се изразяваше в числово измерение в геймовете. Размениха си по два пробива в първия сет, но американецът взе тайбрека със 7:2 точки.

Григор обаче бе по-убедителен във втория сет и благодарение на ранен пробив го затвори с 6:4.

Третата част се разви по кошмарен начин. Двамата взимаха лесно подаванията си до 5:4 за Доналдсън, когато Григор се пропука в последния момент и изостана с 1:2 сета.

Сценарият от втория сет обаче се повтори и българинът отново проби рано, за да вкара мача в решителна пета част.

А за нея може да се направи холивудски филм. Той няма да е най-интересният, защото до 7:7 гейма нямаше нито една възможност за пробив.

Снимка: БТА

В края Доналдсън едвам ходеше заради болки в бедрата, тъй като това е вторият му пореден петсетов двубой. Бе пробит за 7:8, но отнякъде намери сили и изравни. Последва нов пробив и той вече бе решаващ. Григор затвори с 10:8 за най-трудната си победа на "Ролан Гарос".

Американецът, който е №57 в ранглистата, в края дори изпълни на два пъти сервис под глава и в единия случай изненада съперника си.

Изобщо в този мач имаше всичко - страхотни уинъри, красиви разигравания, куп двойни грешки на Григор и 17 аса от негова страна.

Българинът заби 67 уинъра и направи общо 49 непредизвикани грешки. Статистиката за точките е красноречива за драмата: 176 са те за Гришо срещу 170 за съперника му.

В следващия кръг първата ни ракета излиза срещу Фернандо Вердаско от Испания, който го победи през март в Индиън Уелс.