Новак Джокович падна на корта, разперил ръце към небето, а след това празнува дълго с целия тим на Сърбия класиране за финал на ATP Cup.

Световният №2 мина през невероятни обрати, чупене на ракета от яд, тежко дишане от умора и сякаш невъзможност да продължи, за да изведе отбора си до мача за титлата в Сидни.

Ноле спечели с 6:1, 5:7, 6:4 в тричасов трилър срещу Даниил Медведев, който без съмнение бе мачът на турнира. Така сърбите елиминираха Русия без да има значение срещата на двойки - 2:0.

Вероятно най-доброто предстои, особено ако на финала гледаме Ноле срещу Рафа Надал, но дотук за 10 дни емоции в Австралия, Джокович-Медведев бе класиката.

По-рано сутринта наше време Душан Лайович застла пътя на победата пред сърбите със 7:5, 7:6 над Карен Хачанов. Световният №34 прави страхотен турнир, което бе изтъкнато от Джокович в интервюто му след крайния успех. Лайович дава голям принос за успеха на сръбския отбор.

Джокович и Медведев обаче бяха чаканото шоу и не разочароваха. Ноле направи ураганен първи сет, проби два пъти и бе загубил 2 точки на свое подаване до шестия гейм. 6:1 и един угрижен руснак, който търсеше начин за връщане в мача.

Вместо това дойде ранен пробив за 0:1 в полза на Джокович и в сет №2, след което двубоят сякаш изглеждаше решен.

Последва геймът на турнира - 13 минути класика, в която Ноле на свое подаване имаше шест геймбола, но коравият Медведев игра божествено. В едно разиграване с 31 удара той измъкна точката и двамата бяха готови да паднат на корта от изтощение.

Руснакът върна пробива, а след това го затвърди. Проби отново за 3:1 и накара Джокович ядно да строши ракетата с в корта заради топка, пратена в аут.

Разбира се, той не се отказа - върна брейка за 4:4 и този невероятен сет пак се заклати към неговия бряг. При 6:5 обаче Медведев осъществи пробив №3 за тази част и я спечели. За час и една минута игра - 7:5.

Джокович проби при 2:2 в третия сет, след което Даниил заигра настървено и "ва банк" в търсене да върне брейка. Особено при 5:4, когато сърбинът сервираше за мача. Той спаси две точки за пробив, за да завърши срещата - 6:4. След три часа лудост на корта, тенис на изключително ниво и двама непримирими бойци, Сърбия е на финал.

Там съперник ще е победителят от мача Австралия - Испания, който ще се изиграе преди обяд в събота българско време.