Барбора Крейчикова е на финал на "Ролан Гарос" след епичен мач и победа със 7:5, 4:6, 9:7 над Мария Сакари. Двубоят продължи 3 часа и 19 минути, гъркинята имаше мачбол, обратите следваха...

Битката бе страхотна, като в първия сет имаше общо 7 пробива, което не е толкова нетипично за женски мач, дори на ниво полуфинал на Шлема. Първите три игри в мача бяха със загубени подавания - две от Барбора, едно от Мария. После обаче чехкинята обърна нещата за крайното 7:5 и поведе.

Сакари, която е 18-та в ранглистата и показа далеч повече емоции и темперамент на корта днес, стигна до изравняване след два бързи пробива на старта на втория сет. И след един час и 55 минути влязохме в решавата трета част, а там ни чакаше най-голямото шоу.

Мария проби и поведе с 3:1 гейма, но при 5:4, когато сервираше за победата и имаше дори и мачбол, гъркинята се пропука. Крейчикова показа невероятно самообладание в тези минути

Барбора обаче се събра, отнякъде намери увереност в непозната за нея ситуация. Тя не бе минавала досега дори втори кръг на турнир от Големия шлем. При 7:6 в този сет имаше първите си три мачбола, но ги пропусна.

Тогава дойде и шокираща съдийска грешка - при мачбол за Крейчикова, топката падна 19 милиметра извън линията в аут, но въпреки това точката бе присъдена за Сакари.

На "Ролан Гарос 2021" няма система "Ястребово око".

За щастие чехкинята все пак спечели, защото в противен случай това решение щеше да е скандално. При 8:7 Барбора отново пропиля една възможност, но се възползва от втората.

Така чехкинята е на финал срещу рускинята Анастасия Павлюченкова. Крейчикова посвети победата днес на Яна Новотна, нейната сънародничка, починала през 2017-а.

"Тя е голямото ми вдъхновение, много ми липсва и знам, че сега ме гледа", каза победителката през сълзи след мача.

Гърция пропусна шанса да се зарадва на първа финалистка в Големия шлем, но все още чака триумф в Париж - в петък Стефанос Циципас среща Александър Зверев в първия мъжки полуфинал.