Цветана Пиронкова не стигна полуфинал на US Open, но няма съмнение - тя е тема №1 на турнира до момента. Това може да се промени само, ако Серина Уилямс счупи рекорда за титли в Шлема (а тя ще го направи при успех, който ще е 24-и за нея).

Говорим за отзвук от постижението на Цвети не само у нас, където социалните мрежи обяснимо преляха от възхищение пред постижението на 32-годишната ни състезателка.

Далеч от емоциите на видяното, ето как изглежда пробивът на Пиронкова при нейното сензационно завръщане, съпоставен с най-големите в историята на тениса.

Фактите

Цвети ще е №155 в ранглистата от понеделник, след като тръгна от 0 точки в Ню Йорк и само защитеният ранкинг я прати в основната схема на US Open. Вече има 430 т., като не е далеч от топ 100.

Ако бе победила Серина в сряда, българката щеше да е поне №88 в ранглистата, изпреварвайки имена като Андреа Петкович, Моника Пуиг и т.н. - които не са спирали да играят.

Та, за завръщането. Цвети не бе излизала на корта за официален мач в точно 1153 поредни дни. Ако искате - 3 години, 1 месец и 26 дни. Или пък - 37 месеца и 26 дни.

Тя за последно игра на 6 юли 2017-а, когато загуби във втория кръг на "Уимбълдън" от Каролин Вожняцки, преди да пропусне остатъка от онзи сезон с травма, а в началото на 2018-а да обяви временно оттегляне заради бременност.

Завърна се на 1 септември 2020-а, когато започна похода си на US Open срещу Людмила Самсонова.

За историята

След такава пауза да спечелиш четири мача - освен Самсонова бяха победени Мугуруса, Векич и Корне, на турнир от Големия шлем, без да си имал други подгряващи мачове преди него, е почти без аналог. И при мъжете, и при жените

Единственият съпоставим случай е този с Ким Клайстърс от 2009-а. Белгийката се оттегли от тениса през май 2007-ма като №4 в ранглистата, а и бе само на 24 години (очевидно различна ситуация от тази на Цвети). През март 2009-а се завърна, почти 2 години след отказването. Игра два турнира и стигна четвъртфинали там, преди да спечели US Open.

Докато за Пиронкова това бе първата надпревара от над 3 години.

Снимка: AP/БТА

И тримата големи при мъжете - Роджър Федерер, Рафаел Надал и Новак Джокович, също напускаха корта за дълъг период, завръщайки се триумфално и стигайки пак до титли и №1 в ранглистата. Но нито един от тях не бе извън играта над 8 месеца. А и не стартира от позиция извън топ 500 след завръщането.

А именно оттам тръгна Пиронкова, въпреки че формално бе вписана като №166 в защитен рейтинг. Но реално тя отиде в Ню Йорк с 0 т. и далеч извън топ 500. Така че, за историята, Цвети е най-ниско поставеният четвъртфиналист при мъже или жени на US Open. Въпреки че официално тя е №2 след ветерана по това време Джими Конърс, който се завърна с уайлдкард през 1991 г. (№174 в ранглистата) и игра полуфинал. Но имаше точки в актива си и не бе в позицията на тотален аутсайдер за експерти и букмейкъри - както бе с нашата тенисистка.

Историята помни завръщането на Моника Селеш след инцидента с нападение на фен и намушкване с нож в рамото (1993 г.). Тя бе извън игра за 28 месеца, завърна се и вторият турнир, на който игра, бе US Open. Стигна и финал там. Но отново - нито паузата бе толкова дълга, нито бе свързана с раждане, нито пък Селеш тръгна от изходната позиция на Цвети.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

И още

И в края на тази статистическо-историческа справка, да припомним - Цвети всъщност никога не се е отказвала официално от тениса. Ето думите на тенис звездата ни пред Dir.bg в интервю от 18 декември 2018-а:

"Аз не планирам да играя следващия сезон, но не съм се отказала от професионалната си кариера. Не съм готова да правя категорични изявления по темата сега и не бих искала да бъда притискана да го правя.

Когато взема окончателното си решение, ще го споделя."

Такова решение и обявяване на окончателно отказване, така и не дойде. Вероятно Пиронкова през цялото време е планирала в някакъв момент да опита да се върне.

И малко встрани от чисто спортно-техническия анализ, един поглед върху нещо друго, което привлече световното внимание. Цвети бе единственият състезател в Ню Йорк, който бе дизайнер на собствения си екип (марката Pironetic е проект на Пиронкова).

В тази посока, която съвсем не е за подценяване, ви връщаме към интервю на Пиронкова (долу) отново пред нашата медия, в което тя говори за живота извън корта, за бизнес начинанията си, за това да си родител, а и... за Серина Уилямс.