Доминик Тийм постигна историческа първа победа над Рафаел Надал в Големия шлем - 7:6(3), 7:6(4), 4:6, 7:6(6) на полуфиналите на Australian Open.

Мегасблъсъкът, който продължи 4 часа и 14 минути, предложи много равностойна игра, в която двамата гладиатори имаха отговор на всеки зададен въпрос от съперника.

Австриецът до момента имаше пет загуби в Големия шлем срещу Рафа, като четири от тях идваха в заключителните фази на "Ролан Гарос". Преди две години испанецът го победи и на US Open.

Ясно бе, че шансовете на Тийм са по-големи на твърди кортове, но успехът му дойде адски трудно. Този път световният №5 успя да преодолее трудните моменти и макар че на няколко пъти изпусна аванс, си заслужи триумфа с победа в последния тайбрек.

И двамата играха фантастично. Тийм опитваше да доминира разиграванията, а Рафа както винаги бе като стена. Големият победител обаче е австриецът, който за първи път стига толкова далеч в Австралия. Поражението за Рафа означава, че ако Джокович спечели турнира, ще е новият световен №1.

Още първият сет бе много равностоен и двамата си размениха по един пробив осмия и деветия гейм, като в деветия Рафа изпусна сетбол при 40:30 на свой сервис. В тайбрека Матадора поведе с 2:0, но загуби шест от следващите седем точки и се стигна до крайното 3:7.

Във втория сет Надал постигна пробив на нула за 3:2, но отново не успя да запази аванса си. При 4:4 пробивът бе върнат сравнително лесно. При 6:5 и Тийм изпусна сетбол, а в тайбрека си заслужи триумфа след 7:4 точки.

И в третия сет изглеждаше, че нещата отиват към тайбрек, но късен пробив на Рафа го върна в мача.

В четвъртия испанецът пропусна три брейкбола във втория гейм и това го удари като камшик, защото на свой ред изгуби следващото си подаване и изостана с 1:2. Когато изглеждаше, че Тийм ще затвори мача с 6:4 гейма, той изгуби подаването си и се стигна до нов тайбрек. Третият последен бе най-интересен - физическа и психологическа битка, която австриецът спечели, макар че лековато пропусна два мачбола. След 8:6 точки вдигна победоносно ръце.

На полуфиналите Тийм ще играе с Александър Зверев, срещу когото има 6 победи в 8 мача.