Роджър Федерер е на полуфинал във Финалния турнир на ATP, след като сладко-сладко си върна на Новак Джокович в големия мач на турнира дотук.

Двубоят в групата "Бьорн Борг" се превърна в "или-или" за двамата, които имаха по победа и загуба преди него. Маестрото спечели с 6:4, 6:3 за 74 минути и е вторият полуфиналист от карето. Първи в групата завърши Доминик Тийм.

Федерер отмъсти на Ноле за най-тежката си загуба за годината - на финала на "Уимбълдън" в същия този Лондон, когато швейцарецът имаше два мачбола, но сръбската стена издържа психически и взе титлата.

Днес драмата не бе с такива размери, а Роджър направи мач, който отговаря добре на въпроса дали не гледаме последните му изяви по кортовете, вече на 38 г.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Мачът тръгна с пробив в гейм №1 - направи го Федерер, а Джокович сякаш не можеше да повярва на бързия удар. Той се оказа и последен в сета, като сърбинът дори не стигна до брейкпойнт в тази част. Атмосферата в Лондон на моменти бе направо футболна, публиката мощно аплодираше и реагираше, а по-голямата подкрепа видимо бе за Федерер.

С 6:4 той взе сета, като не допусна колебание на своето подаване.

Роджър посегна заплашително към пробив още в първия гейм на втората част, но от 15-40 Ноле не трепна и спаси подаването си. При 2:1 самият Джокович за първи път в мача стигна до точка за пробив, но пропусна. И при 2:2 дойде ключовият момент.

Роджър проби на нула, с което взе в свои ръце сценария на мача след час игра, водейки със сет и пробив във втория.

Той удържа следващите си две подавания, а при 5:3 осъществи нов пробив на нула и затвори мача. На полуфинал го чака някой измежду Рафа Надал, Стефанос Циципас или Александър Зверев - развръзката в група "Андре Агаси" ще е с последните мачове в нея в петък.