Роджър Федерер и Жо-Вилфред Цонга изиграха осминафинал в Хале, който имаше достойнствата да е среща за титлата.

Швейцарецът триумфира с 2:1 сета (7:6(5), 4:6, 7:5) след битка, която продължи два часа и 18 минути.

Така избегна четвърта поредна загуба от французина, който го би два пъти на клей и веднъж на твърди кортове между 2014-а и 2016-а.

Оттогава двамата не се бяха срещали, но световнят №77 Цонга напомни за най-силните си години, когато бяхме свикнали да го гледаме сред най-големите.

За Федерер щеше да е голям удар да отпадне толкова рано на един от любимите си турнири не само в точково отношение, но и чисто психологически преди "Уимбълдън", където ще е фаворит.

Съперникът му се възстанови от сет пасив, но швейцарецът взе мача по любимия си начин - с късен пробив. Така взе и първата част.

Двамата направиха страхотни отигравания, които вдигнаха на крака германската публика и тя бе на нокти до последната точка.

В четвъртфиналите Федерер ще се изправи срещу Роберто Баутиста-Агут, който по-рано победи лесно Ришар Гаске с 2:0 сета.