Наоми Осака отново се доказа като голяма шампионка, завоювайки третата си титла в Големия шлем.

Японката победи Виктория Азаренка с 1:6, 6:3, 6:3 във фантастичен финал, който продължи час и 54 минути. Така повтори триумфа си от 2018-а година и стана първият представител на Азия с три трофея от Шлема независимо дали говорим за жените или мъжете.

Осака наруши и друга тенденция в турнира, като стана първата от 1994-а насам, която печели титлата с обрат от 0:1 сета. За последно това го бе постигнала испанката Аранча Санчес, която тогава триумфира срещу Щефи Граф.

И Осака, и Азаренка играха иззумителен тенис на финала, но световната №9 показа с една идея повече търпение и класа. Тя изигра много слаб първи сет, но след това вдигна нивото до максимума на възможностите си, за да обърне двукратната шампионка в Шлема Азаренка, която показа най-доброто от себе си.

Във друг финал и срещу друга съперничка беларускинята щеше да стане шампионка с тази си игра, но днес срещна една безкрайно устремена Осака. Третият сет беше перфектната драматична кулминация, в която резултатът 6:3 лъже, защото двете имаха безкрайно много възможности да начертаят съвсем различен развой. И това не е пресилено.

Триумфът на 22-годишната Осака ще я качи до №3 в световната ранглиста и й носи 3 милиона долара. Тя ще продължи да е най-скъпоплатената жена спортистка. По пътя си към финала отстрани последователно Мисаки Дой, Камила Джорджи, Марта Костюк, Анет Контавейт, Шелби Роджърс и Дженифър Брейди.

Азаренка започна пределно мобилизирана двубоя - нещо, което не личеше по никакъв начин в нейната съперничка. Беларускинята имаше отговор на всичко, а и приложи своя атакуващ стил, докато японката грешеше постоянно и на свой ред чакаше само неточност от другата страна.

Осака допусна пробив още в първия гейм, който след това бе затвърден на нула. После успя да вземе първия си гейм, но той бе върнат и се стигна до нов пробив за 4:1 след втората двойна грешка на японката. Десетата й непредизвикана грешка даде старт на петия успешен гейм за Азаренка, а в тази част японката за първи път показа и гнева си. В същото време Вика направи само три непредизвикани грешки за целия сет. Съвсем бързо дойде и първият сетбол и тя го реализира на втори сервис на съперничкаата - бърз сет на 6:1 след само 26 минути игра.

Пробивът и във втория сет не закъсня. С фантастичен удар Вика отчая съперничката си за 2:0 гейма и нищо на корта не се променяше. Осака се посъбуди в третия гейм, когато бе по-концентрирана и стигна до първата си възможност за пробив. Реализира я с търпение и показа, че не е готова да се предаде. Четвъртият гейм изобилстваше от класни разигравания, но Осака го затвори с ас за 2:2. После постигна още един пробив, за да поведе за първи път в мача. След това сервисът й влезе в употреба и тя затвърди, за да поведе с 5:3. Последва гейм, който продължи колкото половината първи сет. Осака проби отново и с втория си сетбол заслужено изравни частите. Играта й бе преобразена.

Всичко вървеше равностойно в третия сет докато Азаренка не подари две точки за пробив на съперничката си с двойна грешка. Първата я спаси с прекрасен форхенд по правата, но при втората нямаше шанс - 1:3. Веднага след това японката изигра един от слабите си геймове и на свой ред даде три възможности. Показа обаче защо е голяма шампионка и с пет поредни точки увеличи преднината си в решителния сет. Беларускинята отговори със същото - спаси четири точки за пробив в следващия гейм и намали до 2:4 след най-дългия епизод от мача. Невероятният развой продължи и в следващия гейм, когато Осака пропусна аванс от 40:15 и допусна пореден пробив. Само че се върна в мача светкавично с нов фантастичен гейм, а след това затвърди постигнатото с шампионско представяне в последната част - 6:3.