Григор Димитров бе спрян на полуфиналите в Антверп след загуба в три сета срещу Алекс де Минор - 6:7(4), 7:6(3), 4:6 за два часа и 52 минути игра.

Така сушата за българина продължава и той не е достигал финал от февруари 2018-а, когато загуби в Ротердам от шампиона Роджър Федерер.

Днес Григор беше близо до целта, защото мачът беше равностоен, но направи твърде много неточности. В същото време срещна съперник, който беше готов на всичко и имаше отговор почти за всичко.

Двамата си размениха по един тайбрек, за да се стигне до решителен сет, в който размениха пробиви след 3:3, но хасковлията допусна още един и сдаде мача.

А историята на двубоя бе една и съща - Де Минор търсеше бекхенда на съперника си и чакаше грешките. А те идваха една след друга. Този удар, който в последно време се бе подобрил значително за Григор, днес просто не беше на ниво. Първият сервис също не влизаше достатъчно често - едва 56%.

Григор реализира половината си възможности за пробив в мача - 4/8, докато австралиецът бе с малко по-ниска успеваемост - 5/11. Само че Де Минор имаше по-голяма успеваемост на първия си сервис.

Де Минор взе реванш за тежката си загуба с 0:3 на осминафиналите на US Open, като днес беше вторият им мач в съперничеството. На финала ще се изправи срещу французина Юго Умбер, който не по-малко драматично спечели първия полуфинал срещу Даниел Еванс - 4:6, 7:6(7), 6:4.

Мачът между Димитров и Де Минор беше компилация от грешки и страхотни отигравания. Това са неща, които са характерни и за двамата тенисисти. Когато проявяваха повече търпение, имаха успех, но когато нервите се настаняваха в половината им, неточностите неизменно идваха. За жалост слабият бекхенд на Григор реши изхода.

Първият сет мина с безброй оспорвани геймове и след 1:1 двамата си размениха по един пробив на нула. После си направиха по още един до 4:4 и се стигна до логичен тайбрек. Там обаче Григор беше под всякаква критика и изостана бързо с 0:5. Опита да се върне в резултата, но стигна само до четири точки.

Втората част бе огледална на първата, но само с по един пробив за всеки. Григор постигна своя първи за 3:2, а Де Минор изравни три гейма по-късно. Последва нов тайбрек, в който този път българинът беше господар. Поведе с 6:0 и изпусна три сетбола, но при четвъртия изравни сетовете.

Третата част също беше хаотична, но в нея най-добре се видя стратегията на Де Минор непрестанно да търси бекхенда на съперника. Буквално нямаше никакъв интерес да праща топката в дясната за Григор половина. Австралиецът проби за 4:3, но моментално беше изравнен след свои грешки и гейм на нула. Само че Димитров отвърна със същото в следващия гейм и изостана с 4:5. Де Минор сервираше и затвори двубоя в търсене на четвърта титла в кариерата си и първа през тази година.