Григор Димитров записа трудна, но заслужена победа във втория кръг на турнира в белгийския град Антверп от категория ATP 250.

Българският тенисист се справи със съпротивата на испанеца Пабло Андухар след обрат - 4:6, 6:3, 6:4 за 2 часа и 23 минути.

Световният №55, който по принцип не се слави с големи успехи на твърди кортове, игра учудващо силно, но Димитров отговори с повече класа и прецизност и владееше инициативата в целия мач.

Това се изразяваше и в резултата, като изключение направи късен пробив за Андухар, който му донесе първата част. След това хасковлията изигра много силна втора и започна перфектно третата, но имаше колебания в края. Все пак довърши започнатото и заслужено си спечели мач срещу Камерън Нори или Милош Раонич в трети кръг.

Качеството на тениса беше прекрасно, като единствено забележки към Григор можем да имаме за някои лековати грешки от бекхенд. Въпреки това обаче и този удар му вървеше и направи не малко фантастични изпълнения.

За жалост такива в изобилие имаше и от 34-годишния съперник, който отпускаше ръката и знаеше, че няма какво да загуби. Не бе далеч от първа победа над играч от топ 20 от пет години насам.

Класата на Димитров си пролича, както и добрата му форма в последните седмици. Само извънредно добрата игра на съперника и липсата на малко късмет го лишиха от чиста победа с 2:0.

А този шанс бе заличен в първия сет, когато в неговото начало взимаше подаванията си много по-лесно от Андухар. Това беше валидно до 3:3, когато трябваше да спасява точка за пробив. При 4:4 бе пробит и испанецът успешно затвърди, за да спечели частта с 6:4.

И докато играта на Григор в първия сет не бе максимално агресивна, това се промени във втория. Той вдигна оборотите и игра агресивно без никакви колебания. Да, това водеше до някои грешки, но и му донесе ранен пробив за 2:0, който бе затвърден и се оказа единствен в сета. При 2:1 изпусна още една възможност, но този път не бе наказан.

В третата част всичко изглеждаше прекрасно до един момент. Григор направи два поредни пробива и поведе с 4:1, но след това показа типичните си колебания. Допусна пробив за 4:2, а при 4:3 трябваше да спасява цели четири възможности за Андухар. Испанецът ги пропиля лековато и направи огромна услуга на Григор и българските фенове по трибуните, които не бяха малко. Все пак Димитров довърши започнатото с финален убедителен гейм и цялостно ни зарадва с нивото, което показа.

Да, резултатът не е перфектен, но съперникът днес игра много над възможностите си, които традиционно показва в последните години. Това беше третата му загуба от Гришо в общо четири мача.

Следващият мач на българина в Антверп ще е в петък и ще има с ден повече почивка от следващия съперник.