Григор Димитров загуби по възможно най-драматичния начин от Стан Вавринка на старта на Мастърса в Синсинати - с тайбрек в третия сет.

Българинът претърпя пето поредно поражение от този съперник в рамките на 13 месеца - 7:5, 4:6, 6:7(4) след битка, която продължи два часа и 37 минути.

В мача Димитров, който вече е под №74 в световната ранглиста, показа и най-доброто, и най-лошото си лице. Двете ги видяхме в третия решителен сет, когато първо изглеждаше отново, че тотално се отказва след 1:5 за съперника, но след това от нищото възкръсна спасявайки два мачбола и стигна до тайбрек.

За неутралния зрител този сблъсък бе истинско украшение, а за феновете на Григор - въртележка от емоции, както често се случва. Само че предвид отвратителните му резултати напоследък, този път позитивните емоции са много повече.

Гришо игра страхотно в първите два сета и втората половина на третия. Разстрои играта на Вавринка, срещу когото изглеждаше, че не може да намери решение в последните им мачове. Шести пореден загубен тайбрек от него обаче лишава българина от място във втория кръг.

Бе прекъсната серия от 11 поредни сета за Вавринка в това съперничество, но за жалост не и поредицата му от победи. Той продължава да е черната котка на Григор в последните месеци, като само преди седмица го отстрани и в Торонто.

С консервативен стил в първите два сета Григор намери слабото място на съперника и го накара да прави много непредизвикани грешки. Пробив в последния възможен момент от първия сет донесе частта на българина, а във втория бяха изпуснати златни шансове.

Димитров допусна пробив при 2:2 и изпусна две възможности да го върне след това. Прости се с втората част и бе ясно, че психологическото предимство бе на страната на швейцареца.

Третият сет започна по-добре познат начин - Григор тотално се предаде, но само привидно. Изостана с 1:5 след поредица с 20 точки на Стан от общо 22. След това обаче дойде страхотен обрат с два спасесни мачбола от българина, последвани от два пробива и магическа точка, която вкара мача в тайбрек.

Там със силни сервиси Вавринка набързо натрупа аванс, който се запази до края. Позитивните знаци в лагера на Григор обаче са добри, въпреки поредното отпадане в първи кръг.

Притеснителни знаци обаче също остават. Григор направи неприемливите 10 двойни грешки срещу нито една за съперника. Последният ще играе с руснака Андрей Рубльов във втория кръг.

През миналата година Димитров игра в третия кръг на Мастърса в Синсинати и ще загуби още 80 точки в ранглистата. При следващото обновяване ще е на прага на излизане от топ 80.