Григор Димитров е на полуфинал в Акапулко на турнира от категория 500, след като пребори превърналия се в кошмарен съперник Стан Вавринка.

Концентриран и с малко късмет в решаващи моменти, българинът спечели с 6:4, 6:4 и чака Рафаел Надал като следващ съперник в Мексико.

Испанският гладиатор се справи очаквано с корееца Сунво Куон в своя четвъртфинал - 6:2, 6:1 малко по-късно тази сутрин.

По това време Григор заслужено вече отдъхваше от тежкия мач с големия Стан в мексиканската жега. Той дойде и като сладко отмъщение за последните пет поредни загубени мача от този противник.

Швейцарецът, който е една от единиците мярка за постоянство и непримиримост в ATP тура, този път срещна корава съпротива от Гришо, който явно е решен да вкара в релси сезона си.

Димитров бе ефективен, макар и не невероятно атрактивен на корта - проби в първия сет още на старта, и то на нула първото подаване на Вавринка. После допусна пробив за 3:3, но нанесе веднага нов удар с категорично спечелен гейм на 15. Затвърди го, затвори сета за 45 минути и изглеждаше спокоен в почивката преди втората част.

Статистиките бяха интересни - първият сервис на Григор влизаше в 72%, но това бе единственият покадател, по който той превъзхождаше. Общите точки - 58:58, възможностите за пробив 3:3...

Но Димитров бе изполдвал две от своите и взе с тях сета, което бе единственото важно.

Втората част тръгна с разменени геймове на нула от свое подаване, а началният удар на българина сякаш още се подобри. При 2:2 той нанесе своя удар в гейм, в който Вавринка уж сервираше стабилно. При 30:40 Гришо получи точка за пробив, първа за целия сет, и я използва - 3:2.

Последва много тежък гейм, в който Стан имаше точка за рибрейк, но сервисът бе на мястото си. Григор затвърди пробива за 4:2, а после подложи на терор следващото подаване на швейцареца и имаше три точки за пробив, с което да стигне до 5:2. Но Вавринка, този боец с огромно сърце, се измъкна.

Това не спаси мача за него, защото Димитров сервираше изключително стабилно - вече с 80% първи вкаран начален удар за сета, не допусна повече точки за пробив дори, за да спечели следващите си две подавания. 6:4, гейм, сет и мач за Гришо за 1 час и 26 минути игра.

В общия баланс българинът продължава да изостава от Стан - 5:7 победи, но спря ужасната серия от пет поражения поред.

И по-важно - той е на първия си полуфинал за 2020 г., където ще играе с Рафа Надал.

Българинът има една победа в кариерата си срещу световния №2 при 12 загубени двубоя срещу Рафа. Спечели срещата им Пекин през 2016-а, и то в два сета

Мачовете между тях винаги са интригуващи и емоционални, като Гришо не пропуска да удари с поне един спечелен сет, освен... на любимия клей на Надал, където това е на ръба на невъзможното за всеки. Тук обаче настилката е твърда, а не червено.

Двамата ще играят така или иначе след няколко дни, в нощта на 2 срещу 3 март, но в Атланта в демонстративен мач.

Този в Акапулко обаче е далеч по-важен. Той е за място на финала, където другият кандидат за славата ще е американец. Полуфинал 2 също вече е ясен - Джон Иснър срещу Тейлър Фриц, който бе партньор на Григор в турнира на двойки в Акапулко.

В събота малко след полунощ българско време ще са битките за място на финала, а той е в неделя рано сутринта наше време. Димитров вече е опитвал вкуса да вдигне подобната на огромна круша купа в Акапулко - той е шампион от 2014 г.