Григор Димитров мина през голяма драма, но в нейния край виковете на българина бяха от радост и облекчение. Първата ни ракета е на 1/4-финал в Акапулко, след като победи Адриан Манарино с 6:7, 6:2, 7:6.

Гришо полудя от кеф на корта след последната точка, след като хвърли много сили и енергия в продължилия 2 часа и 47 минути екшън.

Световният №22 изглеждаше решен да се справи сравнително рутинно и започна силно двубоя. Димитров проби подаването на французина при 3:2 в първия сет, но не успя да затвърди, а допусна рибрейк.

Стигна се до тайбрек, където 42-рият в ранглистата Манарино първи имаше два сетбола, гонитбата в точките доведе и до такъв за Гришо при 8:7 и негово подаване...

Но не - сервисът предаде българина и сетът отиде за Адриан с 10:8 в тайбрека след 68 минути битка.

Втората част бе най-рутинна от сюжета, като Григор проби при 2:1 и 4:1, за да затвори за 35 минути сета - 6:2. Изглеждаше така, сякаш напипал ритъм, форма и начина, за да спечели срещу този противник.

В третия сет това впечатление се затвърди, а Григор играеше като хала - два бързи пробива и 4:1, с гейм на негово подаване за 5:1.

И отново сякаш нивото на концентрация падна, а и Манарино намери сили да се вдигне за съпротива.

Два пробива върнаха французина в играта, а при 4:5 Григор сервираше за оставане в мача и отрази два мачбола - критична точка в двубоя, но в нея звездата ни показа здрава психика. А и сервисът долетя отнякъде на помощ.

Мачът влезе в решаващ тайбрек и Григор натисна педала на газта - 4:0 с решаващи удари и търсене на уинъри, а не влизане в разигравания.

Димитров даде само един минибрейк на съперника, а направи цели 4, за да спечели с убедителното 7:2 тайбрека след още един маратонски сет (64 минути).

Последва изблик на емоции, крясък на корта и вдигнати високо ръце от радост.

Задава се среща със Стан Вавринка на четвъртфинала, негов стар познайник. Швейцарецът е спечелил последните пет срещи между двамата, като винаги има драма.

Общият баланс е 7:4 за Стан, а Григор бе в серия от 4 последователни успеха над него до 2018 г.

Ако успее и срещу Вавринка, първата ни ракета чака вероятен полуфинал срещу Рафаел Надал, който се изправя срещу 76-ия в ранглистата кореец Сунву Куон на 1/4-финал и е трудно да повярваме, че ще има проблеми.