Тенис в Австралия ще има. На най-високо ниво.

Започва още тази нощ, и то с мач на световния №1 при мъжете Новак Джокович. Това е същинският старт на сезона в тениса, който ще е различен от всеки преди, а първият за годината турнир от Големия шлем предизвика толкова полемики и скандали, че вероятно всъщност най-малко се говори... за тенис.

От днес почти всички състезатели излизат от карантината, в която бяха вкарани при пристигането им в страната. Двете седмици на заглавия за мишки, изолация, клаустрофобия, затвор, лоша храна и какво ли още не, приключват.

А рано в петък сутринта българско време нещата започват да се случват вече и на корта.

ВИЖТЕ В ГАЛЕРИЯТА КАК АВСТРАЛИЯ ОРГАНИЗИРА МЕГАТУРНИР ПО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЯ>>>

Мерките в комплекса са изключително строги

Снимка: Getty Images

В Аделаида, където отделно са изолирани група тенисисти, включително топ три при мъжете и жените в тениса, ще се проведе турнирът Day at the Drive - нещо като "Ден край улицата". Името е от култовото място - прочутия местен булевард Memorial Drive. Точно там се намират кортовете, където бе изграден нещо като временен миникомплекс за състезанието. Там в 4,30 ч наше време Джокович ще срещне победителя от Sofia Open Яник Синер, а после е шоуто на Рафа Надал и Доминик Тийм.

При жените рано сутринта Серина Уилямс ще играе срещу Наоми Осака, Винъс Уилямс срещу румънката Ирина Бегу, а Симона Халеп ще срещне Ашли Барти, световната номер едно.

Този турнир е изцяло демонстративен, няма точки за ранглистата. От неделя обаче нещата се променят и вече имаме надпревари за ранкинг, точки и титли.

На 31 януари тръгват два турнира при жените, и то от категория WTA 500. Имената им са Gippsland Trophy и Yarra Valley Classic (по 54 състезателки в основната схема). На втората надпревари ще играе Цветана Пиронкова. В нейния турнир са още Барти, както и актуалната шампионка в Мелбърн София Кенин, както и Серина Уилямс, Петра Квитова, Гарбине Мугуруса, Каролина Плишкова... Това е стартът на българското участие в Австралия за годината.

Тенисистките в по-дълбока и дълга изолация ще получат 2 дни повече за тренировки и от 3 февруари ще играят на Grampians Trophy - трети турнир, пак от ранкинг 500 при дамите (28 тенистистки в основната схема).

Мъжете започват на 1 февруари в два турнира - Murray River Open и Great Ocean Road Open. На първата надпревара ще играе Григор Димитров, поставен под №2, само след Стан Вавринка. Всички тези пет състезания са в комплекса "Мелбърн Парк", където ще е и турнирът от Големия шлем.

Пак там от 2 февруари стартира ATP Cup - отборната надпревара, където ще са повечето от асовете при мъжете. Сърбия се води от Новак Джокович, Испания от Рафа Надал, Австрия от Доминик Тийм и т.н... Още в първия ден в мача Сърбия - Канада ще гледаме Ноле срещу Денис Шаповалов, докато Русия и Аржентина ще ни предоставят сблъсък Даниил Медведев - Диего Шварцман.

Напук на всичко, Открито първенство на Австралия ще има. С него маркираме и странния, но все пак старт на тенис сезона

От 8 февруари - следващата неделя, започва кулминацията на това австралийско тенис-ковид-социално приключение за над 1200 души, което стартира на 14 януари и ще продължи до края на Australian open на 21 февруари.

Организаторите направиха чудеса, за да се случи всичко това. Вкарването на играчи, треньори и хора около турнира в антиковид балон след пристигането даде резултат - само 9 случая на положителни тестове, от които тенисисти са трима. Да, протести имаше, недоволни - също.

Но някой дава ли си сметка колко трудна е тази организация?

Всички три хотела в Мелбърн и един в Аделаида са отделени от околния свят с охрана, като кръстовищата около входовете им са затворени. Така наистина се създава "балон", а досегът с околния свят е на практика отрязан.

Специални автомобили с пълна дезинфекция караха играчите за тренировки - всеки имаше право на по 5 часа на ден в стриктна програма.

Самите кортове също бяха отцепени от външния свят с охрана, при това - денонощна. Така ще е и до края на Australian open. Всеки играч влиза само срещу специален пропуск, минава дезинфекция, носи сам от хотела си кърпи, вода, екипировка и всичко необходимо, които после прибира. Нищо не се осигурява от комплекса и не минава през други ръце, преди да се използва.

Глобата за неспазване на правилата (сваляне на маската в комплекса, например, освен по време на самата тренировка), е от 5 до 10 хиляди долара.

Така първият февруарски турнир от Откритото първенство на Австралия изглежда ще се осъществи напук на цялата ситуация. Да, с много компромиси, трудности за играчите и колосални такива за организаторите. Но ще го има. А трите седмици отлагане във времето спрямо традиционните дати дори имат един плюс - температурите ще пожалят тенисистите.

Няма да има невероятни жеги, само в два случая за дните на турнира ще се стигне до 29-30 градуса, показват прогнозите. В предишни години мачове се играха на 36-39 градуса и това направо изстискваше силите на участниците в тях.

Намалени са наградните фондове - победителят при мъжете ще вземе към 2,75 милиона долара, докато преди година Новак Джокович прибра 4.12 милиона за своята титла. Икономическата ситуация го изисква, както и повишените неколкократно разходи на организаторите, които поеха пълната карантина и издръжка на играчите за седмиците преди и по време на надпреварата.

На 3 февруари ще се знае окончателно колко фенове ще има по трибуните, но засега се очаква поне 400 000 души да посетят мачовете. В някои дни, както за полуфиналите и финалите, ще се изпълнят по 35 процента от капацитета на централната арена.

Още едно доказателство, че Австралия се справи отлично с оглед на цялостната, напълно непозната допреди година ситуация. И не само за спорта, а и за света.

ВИЖТЕ В ГАЛЕРИЯТА КАК АВСТРАЛИЯ ОРГАНИЗИРА МЕГАТУРНИР ПО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЯ>>>

Новак Джокович на балкона на хотела в Аделаида

Снимка: Getty Images

Снимка: Getty Images