Роджър Федерер достигна своя 12-и финал на "свещената трева" на "Уимбълдън".

Маестрото пречупи Рафаел Надал със 7:6, 1:6, 6:3, 6:4 в тричасов сблъсък между двама от най-големите тенисисти в историята на този спорт.

Така в неделния финал Федерер ще търси своята девета титла от турнира срещу защитаващият миналогодишния си трофей Новак Джокович. Те са последните двама шампиони от "Уимбълдън", а зрелището е гарантирано.

Страхотен тенис имаше и придруженият с огромни очаквания мач между Федерер и Надал.

Това бе първи техен мач от епичния финал през 2008-а, в който краен победител бе Надал. В останалите им две срещи на "свещената трева" )финалите през 2006 и 2007), победите бяха за Федерер.

Маестрото я измъкна и днес, а всичко започна с изключително равностоен първи сет. Двамата сервираха отличано и рядко даваха точка на противника си.

Половина геймове бяха спечелени от сервиращия на нула, а единственият брейкбол бе за Федерер, но Надал се справи.

В тайбрека обаче Маестрото бе безпощаден. Той осъществи минипробив при 3:3, а след това последваха още три последователни точки, които му донесоха и сета.

Във втория обаче всичко за швейцареца се обърка. Надал се развихри, направо летеше по корта. В четвъртия гейм Матадора проби на нула и поведе с 3:1. Това не бе всичко, защото нов пробив му осигури сет с убедителния резултат 6:1. Нещо, което се вижда рядко в съперничеството им.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Ужасният втори сет не разклати Маестрото. Той започна третия отлично, взе две подавания на нула, а след това проби.

Надал имаше три шанса за рибрейк, а пропиляването им костваше скъпо на испанеца. Той не получи нови такива шансове, дори не взе и точка при сервис на Федерер, с което загуби сета.

Последният четвърти сет бе най-драматичен и интересен. Федерер тръгна с ранен пробив, а при 5:3 в своя полза и сервис за Надал, Маестрото изпусна два мачбола в маратонски гейм.

Швейцарецът все пак получи шанс да сервира за мача, но задачата изобщо не бе лека. Надал получи брейкбол, а впоследствие спаси още два мачбола на съперника си.

Все пак Федерер се пребори успя да пречупи своя съперник, с което си осигури място на финала.