Александър Зверев постигна една от най-големите победи в кариерата си и срази Новак Джокович на полуфиналите на Олимпийските игри в Токио.

Германецът триумфира след епичен обрат - 1:6, 6:3, 6:1 и сложи край на серия от 22 поредни победи на шампиона от Australian Open, "Ролан Гарос" и "Уимбълдън"

Така уби мечтата на сърбина за т.нар "Златен шлем", който включва олимпийска титла и четирите трофея от Големия шлем в рамките на една година. Единственият "Златен шлем" в историята на тениса остава за Щефи Граф през 1988 година. Мъж още не го е правил, което доказва колко трудно всъщност е едно такова постижение.

Саша ще играе на големия финал в неделя срещу Карен Хачанов. Ноле пък за трети път в кариерата губи полуфинал и за трети ще излезе в мач за олимпийски бронз. През 2008-а го спечели след победа над американеца Джеймс Блейк, а през 2012-а загуби от Хуан Мартин Дел Потро. Сега съперник ще е Пабло Кареньо Буста от Испания.

Джокович срещна един страхотен Зверев, който загуби тежко първия сет, но след това показа характер, за да постигне третата си победа в общо девет мача от това съперничество и първа от 2018 година. В последно време Ноле имаше пет поредни победи срещу световния №5.

Зверев често и с право бива критикуван, че е един от най-талантливите играчи, които не може да спечели титла от Големия шлем заради психиката си. Днес отново се видя, че е способен на големи победи и ще е фаворит на финала. Там обаче всичко е възможно.

Саша се превръща в третия германец, който стига до финал на сингъл след Ото Фройтзхайм през 1908-а и Томи Хаас през 2000 г. И двамата му предшественици обаче загубиха мача за титлата и останаха със сребро.

Нищо не предвещаваше оспорвания развой на срещата, особено ако съдим по първия сет. В него Зверев изпусна възможност на пробив в откриващия гейм, но това беше единствения му позитивен момент в частта. Последваха два безответни пробива за Джокера и лесен сет с 6:1.

Въпреки че германеца има много провали в заключителните фази на турнирите, той не е човек, който е готов да се предаде лесно. Показа го във втората част с далеч по стабилна игра. Изпусна нова възможност за пробив в началото и съжали, тъй като Ноле успя да го пробие за 3:2. Последва обаче светкавичен рибрейк и то на нула. След това Зверев взе подаването си лесно и успя да проби отново за 5:3. В сервис гейма си, в който трябваше да затвори сета се справи убедително след равенство 40:40 и изравни на 1:1. В тази част спечели четири поредни гейма, което срещу Джокович е голяма рядкост напоследък.

Това число набъбна в третия сет. Първите два гейма отидоха на сметката именно на германеца. Постигна пробив в първия, а във втория спаси цели четири възможности за сърбина и поведе с 2:0. Това смути допълнително Джокера и последва още един пробив - 0:3. След нов оспорван гейм и той бе затвърден - 4:0. Загуби следващия гейм, но това не го притесни и довърши мача убедително - с пробив за 6:1.