Рафаел Надал спечели изтощителна битка в най-очаквания осминафинал на Australian Open срещу представителя на домакините Ник Кирьос.

Двамата изкопираха мача си от "Уимбълдън" през миналата година, като резултатът бе идентичен в полза на испанеца - 6:3, 3:6, 7:6(6), 7:6(4) за 3 часа и 42 минути.

Матадора отново се доказа като по-опитният, по-разнообразният и по-мотивираният атлет от двамата и в ключовите моменти успя да надделее.

Кирьос, който излезе на корта с фланелката на трагично загиналия Коби Брайънт, изигра много слаб първи сет, но след това се вдигна и бе равностоен на по-именития си съперник. Изравни сетовете, но след това загуби два емоционални тайбрека.

Мачът беше един от най-вълнуващите досега на турнира, макар че не видяхме решителен пети сет. Кирьос подобаващо отговори на професионализма на испанеца и воден от атмосферата на централния корт успя отново да сътвори шоу. Не му достигна психологическа и физическа устойчивост след петсетовия трилър срещу Карен Хачанов в миналия кръг.

В първия сет Надал бе много убедителен и го спечели с пробив за 3:1, като не даде нито една възможност на съперника на свой сервис.

Във втория обаче Ник отпусна ръката и стана далеч по-агресивен - с ударите си от основната линия и множеството излизания на мрежата. Спаси три брейкбола в първото си подаване, но на свой ред постигна пробив за 3:1 и копира сета, който спечели опонента му преди това.

В третата част пробиви нямаше, а единствената възможност се откри пред испанеца при 4:3. Кирьос я спаси и мачът влезе в тайбрек, който мина през драматични обрати. Надал поведе с 4:1, но изпусна аванса си, за да го възобнови в последния момент - при 7:6, с което спечели сета.

Последният четвърти сет започна перфектно за Рафа, който проби за 2:1 и затвърди аванса си. Само че когато сервира за мача при 5:4, Кирьос изригна и върна пробива, а в следващата част спаси нови две възможности за съперника. В тайбрека мини пробив за 5:3 бе достатъчен на Рафа да затвори двубоя.

Като цяло световният №1 имаше повече възможности в хода на мача и заслужено спечели. Записа по-малко непредизвикани грешки и повече печеливши удари, и спечели 85% от точките на първия си сервис.

В следващия кръг ще играе с Доминик Тийм в класен сблъсък, който сме свикнали да гледаме основно на червени кортове.

"Новината за Брайънт е ужасна. Много съм тъжен. Той бе един от великите спортисти в историята и заслужава много аплодисменти. Винаги искаше да вдига нивото си и бе вдъхновение за света на спорта и много деца.

Мачът беше много труден. Никога не го контролираш, когато играеш срещу Ник, защото е много трудно да пробиеш. Изиграх плашещ гейм при 5:4, но приех това и намерих нивото си отново. Когато Ник играе както днес, дава позитивни знаци за нашия спорт и го окурражавам да продължава да го прави, защото е един от най-големите таланти. Харесвах представянето му по време на целия турнир.

Мачът с Тийм ще е много труден. Познаваме се добре и той има страхотен дух на боец, удря топката много добре. Движа се в правилната посока и се надявам днешната победа да ми донесе още позитивни чувства", заяви Матадора след мача.