Рафаел Надал започна пътя си към 21-ва титла от Големия шлем с убедителна победа в първия кръг на Australian open, като не остави шансове на коравия сърбин Ласло Джере - 6:3, 6:4, 6:1.

Испанецът показа стръв и концентрация, толкова типични за играта му и познати от последните вече близо 15 години на корта. Въпреки че страдаше от травма в гърба в последната седмица, Надал не даде и да си помислим за слабост, като опасенията за това как ще сервира с болките изобщо не се оправдаха.

Ето как подаваше от начален удар световният №2 - 67% вкаран първи сервис, 83% спечелени точки на него, допуснати само пет точки за пробив в целия мач, една реализирана от Джере в края на първия сет при 1:5.

Рафа изпълни плана да остане максимално кратко на корта, за да даде почивка на контузията. Въпреки сериозната съпротива и надъханата игра на сърбина, мачът приключи за по-малко от два часа.

Във втория кръг Надал чака победителя от мача на Майкъл Мо (САЩ) и друг сърбин - Виктор Троицки.

Двама играчи от топ 20 обаче казаха "сбогом" на първия за годината турнир от Шлема. Давид Гофен (№15 в ранглистата) сензационно отстъпи на 113-ия в света Алексей Попирин от Австралия в петсетова драма - 6:3, 4:6, 7:6, 6:7, 3:6. Белгиецът показа нервност в четвърния сет, когато изпусна да реши мача и остави вратичка в него за представителя на домакините.

Не по-малко изненадващо от надпреварата отпада Роберто Баутиста Агут (№13), победен от 85-ия в ранглистата молдовец Раду Албот със 7:6, 0:6, 4:6, 6:7. Испанецът бе сочен за един от фаворитите да стигне поне четвъртфинал в Мелбърн.

Руската машина с две колела - Даниил Медведев и Андрей Рубльов, продължава да демонстрира страхотна форма в Мелбърн. Двамата спечелиха за страната си ATP Cup преди дни по убедителен начин, а сега тръгнаха с експресни победи и в надпреварата от Големия шлем.

Световният №4 Медведев прати у дома канадеца Васек Поспишил с 6:2, 6:2, 6:4 за час и 50 минути, като допусна само една точка за пробив в целия двубой. Спасена. Чака го мач с победителя от Роберто Карбайес Байена и Атила Балаш във втори кръг.

Рубльов (№8 в ранглистата) не остави шанс на Яник Фанфман от Германия (№102) с 6:3, 6:3, 6:4, като дори бе още по-бърз от сънародника си - 103 минути стигнаха за победата. Рубльов ще се изправи срещу бразилеца Тиаго Монтейро в следващия кръг.

Представителят на домакините Алекс де Минор експресно прати на самолета за Щатите Тенис Сандгрен - 7:5, 6:1, 6:1.