Великият Джон Макенроу го определя като най-добрия мач, който някога е гледал. Не се съмняваме, че знае какво говори. А тези, които станаха свидетели на онзи двубой, няма да го забравят никога.

Става дума за финала на "Уимбълдън" през 2008-а, който противопостави двамата титани на съвременния тенис - Роджър Федерер и Рафаел Надал.

Днес, 11 години по-късно, двамата супериграчи ще се изправят един срещу друг в Лондон, но на полуфинал върху свещената трева. Не са се срещали на "Уимбълдън" от онази 2008-ма.

Залогът отново е огромен - място на финала срещу Новак Джокович или Роберто Баутиста-Агут.

Ще си припомним обстоятелствата около онзи велик двубой на свещената трева в навечерието на новия епизод на съперничеството, който гарантира да е незабравим.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

Финалът преди 11 години бе игран в продължение на седем часа заради дъждовните паузи, но в крайна сметка Рафа детронира Роджър след 3:2 сета (6:4, 6:4, 6:7(5), 6:7(8), 9:7).

На финалната права слънце вече нямаше на централния корт.

Това бе трети пореден финал на "Уимбълдън" между двамата доминатори на световния тенис. От тогава не са се срещали на турнира, но днес ще влязат на корта като №2 и №3 в ранглистата.

БТА

6 юли 2008-а бе дата, на която Федерер бе на месец от деня, в който ще навърши 27 години. В онзи момент бе прекарал 231 поредни седмици като световен №1.

Усещаше се, че Надал е близо до това да го свали от трона. Само 4 седмици по-рано испанецът унищожи Федерер на финала на "Ролан Гарос" - 6:1, 6:3, 6:0 за четвърта поредна титла. Можеше ли швейцарецът да се възстанови от този удар?

Две години по-рано Федерер победи Надал на финала на "Уимбълдън в четири сета, а през 2007-а за успеха му трябваха пет.

И двамата играеха за историята. Надал се опитваше да стане първият, който печели последователно френския и британския турнир от 1980-а (Бьорн Борг). Федерер искаше да подобри рекорда си, който делеше със същия човек, с шеста поредна титла на "Уимбълдън".

Това бе последният мач на централния корт преди да бъде построен покрив. Така че дъждът бе фактор. И то огромен.

"Всеки се чудеше дали денят ще завърши с края на серията на Федерер. Надал го доближаваше, но швейцарецът още бе кралят", спомня си кореспондентът на Би Би Си Джонатан Оверенд.

Дъждът отложи началото на мача с 35 минути, а първата точка в него бе разиграване с 14 удара, завършило с успешен форхенд на Рафа. Испанецът проби в третия сет, а после съперникът му изпусна две точки за пробив и Рафа затвори сета с 6:4.

"В този първи сет Федерер осъзна, че това ще е най-трудният му финал на "Уимбълдън". Но това чувство, че ще обърне мача витае във въздуха. Той вече изоставаше с 0:2 сета и тъмните облаци надвиснаха над централния корт. В третия сет при 3:3 Федерер губеше с 0:40, но с пет поредни точки поведе. При 5:4 в негова полза заваля и играчите напуснаха корта", припомня Оверенд.

Дъг Дигсън, който отговаря за съблекалните на "Ол Инглънд Клъб", споделя, че в паузата Надал е слушал музика от своя CD плейър, а Федерер е легнал на едно от леглата в стаята за физиотерапия.

Embed from Getty Images

Мина час преди дъждът да свърши и покривалото да бъде махнато. В 18:11 часа британско време дуелът продължи. Федерер намали на 1:2 сета след ас в тайбрека, който бе последван от яростен рев от трибуните.

Федерер споделя, че дъждът го е посъбудил от първоначалния шок. Защото само преди месец Рафа го унижи на "Ролан Гарос".

"Казах си, че ако ще губя този мач, трябва да е с достойнство", признава Маестрото.

Четвъртият сет бе още по-епичен, а напрежението и вълнението се увеличаваха. При 4:5 Федерер сервираше да остане в мача, но изостана с 0:30. Нови четири поредни точки и той пак бе в играта. Последва тайбрек за историята.

"Този тайбрек бе невероятен. Ние коментаторите се редуваме в сетовете, а на колегата ми Аластаир Ейкин му се падна да коментира втори и четвърти. Наслаждавах се на тайбрека от пейката зад коментаторската кабина и се надявах да има пети сет, за да дойде пак моят ред", признава Оверенд.

Надал бе много близо да довърши започнатото, тъй като поведе с 5:2 точки.

Първата му титла на "Уимбълдън" бе на ракетата, но напрежението бе твърде голямо. Двойна грешка доведе нещата до 4:5. После Федерер изпусна сетбол, а Надал - мачбол. След успешен форхенд на Маестрото и изпуснат бекхенд на Рафа, шоуто влезе в пети сет.

Джон Макенроу споделя: "Това, което прави този финал най-великият, са две неща. Първото е аурата около тези двамата, а второто - начинът, по който се разви мачът".

Традицията повелява финалният сет на "Уимбълдън" да не се решава с тайбрек, а с два гейма разлика.

"Можеше да загубя финала, но нямаше да се предам до края. Федерер можеше да спечели, но аз нямаше да загубя", казва Надал след края на мача.

"Федерер имаше психологическото предимство, защото изравни от 0:2, а и историята бе с него. Той бе петкратен шампион, но само глупаците биха отписали Надал", припомня Оверенд.

В 19:53 ч при 2:2 гейма, отново заваля. Играчите се прибраха, покривалото бе опънато. По всичко изглеждаше, че двамата гладиатори ще се върнат в понеделник, за да доиграят, но това се случи само половин час по-късно.

До края на двевната светлина в Южен Лондон оставаше само около час.

"Хората говориха как финалът ми с Бьорн Борг от 1980-а е най-великият, но гледайки този си казах: "това е най-добрият мач, който съм виждал на "Уимбълдън", споделя Макенроу.

Всички на корта осъзнаваха, че това е двубой, за който ще се говори от поколения напред.

Мачът влезе в петия си час и при 4:4 гейма Федерер получи точка за пробив, която бе спасена. Виковете "Роджър, Роджър" и "Рафа, Рафа" се чуваха между точките.

Надал се докопа до 7:7 гейма в минутите, когато часовникът показваше 21:00 ч. Супервайзерът на мача не можеше да повярва, че той продължава в този късен час.

"По телевизията всъщност не се виждаше колко е тъмно заради филтрите, които се използват. При 7:7 бе ясно, че могат да се изиграят още максимум два гейма. Щеше да е нечестно мачът да се прекъсне при предимство за някого", припомня Оверенд.

Надал проби за 8:7 гейма, а чичо му Тони избухна на трибуните. Ако Федерер бе изравнил за 8:8, мачът щеше да бъде прекъснат.

Маестрото обаче заби форхенд в мрежата в следващия гейм и съперникът му се свлече на земята в еуфория.

Светкавиците от фотоапаратите го огряха ясно заради тъмнината на корта.

"Уимбълдън" имаше нов шампион. А тенисът видя най-великият мач в историята на свещената трева.

Днес те двамата ще се изправят отново един срещу друг, като началният час ще зависи о това кога приключи другият полуфинал - Джокович - Агут (започва в 15 ч наше време).