Новак Джокович продължава по план защитата на титлата си в Австралия, след като спечели с 6:3, 6:7, 7:6, 6:3 срещу американеца Франсес Тиафо. Това обаче бе първа тежка битка за световния №1 на кортовете в Мелбърн, и то още във втория кръг.

Ноле се бори в тежкия екшън срещу изключително мощния съперник над 3 часа и половина.

Имаше и ключови моменти - в тайбрека на втория и третия сет. При малко повече концентрация от Тиафо, резултатът спокойно можеше да стане 1-2 сета в негова полза и да постави под голямо напрежение Джокович. Именно затова обаче сърбинът е такава машина в големите турнири - той почти не бърка във важните ситуации и под напрежение.

Именно нервите оказаха влияние на световния №64, който изригна няколко пъти срещу решения за точки, взети от електрониката, заместила лайнсмените на турнира. Тиафо протестираше шумно за късни отсъждания, а получи и предупреждение в края на четвъртия сет, което му отне първи сервис. Последва двойна грешка...

Тънки моменти, които различават много добър играч от големия шампион. Джокович не трепна когато загуби втория сет, нито пък при допуснатите пробиви в първата и третата част.

"Труден мач при тежки условия (температурите бяха около 29-30 градуса - б.р.), а Франсес направи фантастичен мач - каза Ноле след победата. - Беше голяма битка. Не бих искал да имам такива мачове през първата седмица, но това е тенисът. Имах късмет да избегна петия сет. Тиафо даде всичко от себе си. Чувствам се уверен на Централния корт, тук съм като в хола си, като у дома си. Само че не съм на канапето, а трябва да тичам и да играя..."

В следващия кръг го чака среща пак с американец - Райли Опелка или Тайлър Фриц.

Световният №3 Доминик Тийм нямаше проблеми с германеца Доминик Копфер - 6:4, 6:0, 6:2. Австриецът чака среща с Ник Кирьос или Уго Юмбер в третия кръг.

Стан Вавринка обаче отпадна от турнира след голяма драма и пет сета срещу Мартон Фучович - 5:7, 1:6, 6:4, 6:2, 6:7.

Мачът продължи 4 часа и 3 минути, а швейцарецът направи паметен обрат, за да стигне до пети сет. Там Вавринка стигна първи до пробив и при 5:3 сервираше за мача, но допусна рибрейк. В тайбрека до 10 Стан поведе с 4:1, после 8:4, но загуби с 9:11 в драматична развръзка.