Новак Джокович пак страда, пак обърна мач след загубен първи сет и преодоля "черната котка" от Токио - Александър Зверев, за да се доближи на един мач от немислимото доскоро.

Сърбинът спечели епичен полуфинал на US Open с 4:6, 6:2, 6:4, 4:6, 6:2 за повече от три часа и половина срещу германския съперник и в неделя ще се изправи за титлата в Ню Йорк срещу Даниил Медведев.

Руснакът е последното препятствие между Ноле и годишния Голям шлем с победи в четирите най-големи турнира в тениса. Нещо, което не е правено в мъжката игра от 1969-а (Род Лейвър) и се счита за непостижимо в модерния тенис при конкуренцията, интензивния календар и огромните натоварвания върху играчите. Или по-точно - считаше се, преди Новак да се доближи само на един мач от опровергаването на тезата.

Ако спечели в неделя, Джокович не просто ще влезе в пантеона на най-великите с удивителния Шлем, но ще поведе и в общата класация за най-много титли от Грандслам турнирите. Сега тримата - той, Роджър Федерер и Рафаел Надал, са равни с по 20. С достигането на финала в Ню Йорк, сърбинът вече има 31 мача за титли в Шлема, с което изравни още един рекорд, досега притежаван от Федерер.

Зверев игра страхотно в мача и единственото, което го спря да е финалист, бе... най-силният тенисист в света. Когато е най-трудно и в решаващите моменти, Джокович просто е друго "животно". Той сякаш не бърка, достига ниво на свръхконцентрация и измъква максимума от ситуацията. Дори да не си фен на сърбина, стила му и поведението му - защото има и доста такива хора в средите на тениса, не може да не се възхитиш и да нямаш респект към изумителното му умение да "се събира" за големите битки.

В четвърти пореден мач на US Open той загуби първия сет, но просто седна, отпи от бутилката с тонизиращи течности и бе ясно - очаквайте обрат. Въпреки че преди малко повече от месец точно Зверев го спря на полуфинал от олимпийския турнир и му отне мечтата за "Златен шлем", Ноле не трепна. Той бе победил в 6 от 9-те мача между двамата и продължаваше да знае, че мачът е под контрол.

Затвори го след 3 часа и 33 минути, а интервюто му на корта бе емоционално, като на лицето на сърбина - както обикновено - освен щастие имаше и следи от поредната изстрадана победа.

"За тези моменти живеем - каза Ноле. - Александър игра страхотно, той е един от най-добрите ми приятели в тура. Чудесен човек и голям шампион.

Остава един мач... Мисля само за титлата, ще дам всичко, ще оставя всичко на корта. Ще се готвя за мача в неделя така, сякаш това е последният двубой в кариерата ми."

По-рано в нощта на петък срещу събота Медведев мина с далеч по-малко драма през полуфинал срещу Феликс Ожие Алиасим - 6:4, 7:5, 6:2. Руснакът бе изключително ефективен на своето подаване, оставяйки три точки за пробив на канадеца в целия мач.

Даниил е на третия си финал в Шлема, след като загуби от Рафаел Надал точно на US Open през 2019-а и от Новак Джокович на Откритото първенство на Австралия в началото на тази година.