Доминацията на Рафаел Надал на турнира в Монте Карло приключи поне за година.

След три поредни трофея в Монако, испанецът загуби сензационно на полуфинал от световния №18 Фабио Фонини с 4:6, 2:6 за час и 37 минути.

Рафа не показа следа от физически проблеми, а просто бе надигран от италианеца, който се намира в страхотна форма и изживява втора младост в кариерата си.

31-годишният Фонини имаше шест поредни загуби от Рафа преди този мач, но бе почти безгрешен в разиграванията и разстрои играта на доминатора. В исторически план това е четвърти успех за италианеца в общо 15 сблъсъка.

Матадора гонеше 12-а титла в Монте Карло, което щеше да е абсолютен рекорд и това е една от редките му загуби на клей през последните години.

В първия сет двамата си размениха по два ранни пробива, но при 4:4 италианецът проби на нула, а след това заслужено триумфира с 6:4.

Втората част бе истинско фиаско за Рафа. Фонини поведе с 5:0 и изпусна три мачбола. След това Рафа взе два поредни гейма, но се сбогува с надпреварата след убедителен сервис гейм на италианеца.

На финала Фонини ще се изправи срещу сърбина Душан Лайович.