Италианецът Лоренцо Сонего сътвори може би най-голямата сензация в тениса през този сезон.

Той разби световния №1 Новак Джокович с 6:2, 6:1 за час и 8 минути, като намери място на полуфиналите на турнира във Виена.

Сонего влезе в основната схема като "щастлив губещ" от квалификациите. Той така и не успя да преодолее пресявките, но отказаването на Диего Шварцман му осигуриха място в турнира.

И италианецът изполва шанса си по най-добория начин, като звучно разби Ноле.

За Джокович това бе едва втора загуба през сезона, като до момента той бе победен само от Рафа Надал по време на финала на "Ролан Гарос". Сърбинът отпадна и от US Open, но тогава ставаше въпрос за дисквалификация, а не за загуба по спортен път.

Е, днес това се случи, а Сонего очаква един измежду Григор Димитров и Дан Еванс в утрешната битка за място на финала.

Още самото начало на мача бе шокираща, като италианецът осъществи два пробива, затвърди ги и поведе с 4:0 гейма.

В тези моменти Ноле не приличаше на себе си, сякаш на корта бе слязъл негов двойник. В играта му имаше доста напрежение, а това водеше до грешка след грешка. Дори и изражението на сърбина бе различно, нямаше и следа от боеца и голям шампион, когото всички познаваме.

Така натрупал комфортна преднина, Сонего с лекота затоври сета, в който Джокович така и не се добра до брейкбол.

И когато всички мислеха, че това е просто моментен спад за световния №1, то вторият сет отново започна с пробив за Сонего. Италианецът поведе с 3:1, като в четевъртия гейм спаси три брейкбола.

Ноле не се възползва от възможностите си, а неговият съперник го накара да си плати. Нов пробив за Сонего и 4:1 във втория сет. Новак Джокович все пак опита всичко да се върне в мача, но пропиля нови три брейкбола. Сърбинът не се възползва от преднина 40:0, което със сигурност не се вижда всеки ден.

Този гейм и изоставането от 1:5 сякаш пречупиха Джокович, който допусна нов пробив и претърпя една от най-тежките загуби в кариерата си.

По-рано днес от турнира изхвърча и шампионът Доминик Тийм. Той не успя да защити трофея пред родна публика, като загуби от Андрей Рубльов с 6:7, 2:6.

Пореден голям мач за руснака през сезона, като за място на финала той ще се бори с Кевин Андерсън, който победи Даниил Медведев с 6:4, 7:6.