Серина Уилямс загуби сет за първи път на Australian Open 2021, след като досега бе постигнала три чисти победи, но все пак продължава напред към четвъртфиналите. 39-годишната американска легенда надви в три сета Арина Сабаленка от Беларус - 6:4, 2:6 и 6:4, за да спечели за четвърти пореден двубой в Мелбърн.

Победата бе под №90 за американката на Откритото първенство на Австралия, което е рекорд на турнира. Освен това тя има по 90 успеха и на "Уимбълдън" и "Ролан Гарос", като това я превръща в първата състезателка с подобно постижение в историята на Оупън ерата.

Представителката на Беларус имаше два шанса за пробив още в първия сет, но те бяха отразени от Уилямс, която от своя страна завърши първата част с пробив, за да поведе след 6:4. Сабаленка показа, че стабилната ѝ игра от предходния сет не е случайна и поведе с 3:0 във втория сет след двоен пробив, а след това изравни резултата след 6:2.

Уилямс поведе с 4:1 в третия сет срещу по-младата със седемнадесет години съперничка, която обаче не се отказа и изравни до 4:4, връщайки получения пробив. Серина обаче не допусна изненада и спечели с 6:4, за да продължи напред към четвъртфиналната фаза.

И двете тенисистки завършиха срещата с по точно 94 спечелени точки.

Това ще бъде четвъртфинал №54 за Уилямс в Големия шлем, като тя очаква победителката от срещата между Ига Швьонтек (Полша) и Симона Халеп (Румъния).

Наоми Осака също си осигури класиране за голямата осмица след 4:6, 6:4 и 7:5 срещу Гарбине Мугуруса. Японката стори това за почти два часа игра, като успя да спаси два мачпойнта, за да стигне до победата, пратила я на четвъртфинал.

Шампионката от 2019 година ще играе със Су-Уей Шие от Тайван в следващия кръг. 35-годишната ветеранка продължава да впечатлява, като сега отстрани Маркета Вондрушова от Чехия с 6:4 и 6:2, за да стигне за първи път в кариерата си до такава фаза на турнир от Големия шлем.