Рафаел Надал отново е на корта на любимия клей и, както повелява традицията - с победоносно вдигнати ръце.

Изстрадалият дълго отсъствие с травми великан на тениса се завърна в Барселона и спечели с 6:2, 6:3 срещу италианеца Флавио Коболи, на старта на участието си в надпреварата, която е печелил 12 пъти.

Кралят на клея се завърна на настилката, която му е носила най-големи успехи в кариерата, след 22 месеца пауза. Последният му мач на червено бе на 5 юни 2022-ра, когато разгроми на финала на "Ролан Гарос" Каспер Рууд за 14-ата си титла в Париж.

ВИЖТЕ КАРТИНА ОТ МАЧА>>>

Последваха дълги месеци на битки с контузии, преди днес Надал да излезе на корта, носещ името "Писта Рафа Надал", за да спечели отново на клей.

Следващият му съперник никак няма да е лек - Алекс де Минор от Австралия, който е четвърти поставен в схемата. А и прави много силен сезон.

Той започва турнира като №644 в световнана ранглиста, а съперникът му днес - сравнително неизвестен, е 62-ри. Но такива са времената за 37-годишния ветеран.

Днес му трябваха 85 минути да спечели срещата, като допусна само един пробив на своето подаване във втория сет, а той реализира 6 от 10-те брейкпойнта, които имаше.

Надал е абсолютният хегемон на тази настилка и се цели в нов триумф в Париж, който да бъде венец на последния му сезон в тениса.

В Барселона балансът му след днешния успех е вече 67 победи и само 4 загуби, като има 94% успавеамост на турнира в Каталуня.

Тоест - да го видиш да губи там е направо малко чудо, нещо като минаване на комета. А като цяло на клей това е така - 14 титли на "Ролан Гарос", 12 в Барселона (ATP 500), 11 в Монте Карло, 10 в Рим и 5 в Мадрид (трите Мастърс 1000 на червено). Цели 52 титли в кралството, в което Рафа превърна мачовете на тази настилка.

Голямата изненада днес в Барселона е отпадането на поставения най-високо в схемата след оттеглянето на Карлос Алкарас. Световният №8 Андрей Рубльов бе победен от американеца Брендън Накашима с 4:6, 6:7.

Руснакът продължава пропадането си, започнало някъде през март.