Новак Джокович за десети път ще бъде част от финалния двубой на Мастърса в Рим.

Световният №1 победи норвежеца Каспер Рууд със 7:5, 6:3 в драматичен мач, продължил 2 часа и 11 минути.

Така в утрешния финал, където негов съперник ще е победителят от мача между Диего Шварцман и Денис Шаповалов, сърбинът ще опита да спечели своята пета титла във Вечния град.

Последния му трофей дойде през 2015-а, като след него Рим не носи особено добри спомени на сърбина, който загуби финали от Анди Мъри, Саша Зверев, както и от Рафа Надал преди година.

Ако Ноле счупи каръка и успее да грабне титлата, ще излезе начело в класацията по трофеи от Мастърс турнири. В момента сърбинът е спечелил 35 турнира от тази категория, колкото има и Надал.

В днешния мач Каспер Рууд, който се намира на 34-о място в ранглистата и за първи път в кариерата си играеше полуфинал на подобен турнир, успя да даде сериозен отпор на сръбския си съперник, особено в първия сет.

Драматичният му развой изкара Джокович извън нерви, като сърбинът непрестанно крещеше по корта, дори се скара и на терньора си Мариан Вайда.

Ноле също така почти във всеки гейм имаше претенции към съдията, който навъртя сериозен километраж при всяко слизане от стола, за да види къде е тупнала топкта и да спори със световния №1.

При всичките тези случаи, колкото и да мрънкаше Ноле, съдията така и не промени решението си.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

А този първи сет започна с пробив на Каспер Рууд в тртия сет, като норвежецът изглеждаше доста по-спокойният тенисист на корта.Той дори отрази два брейкбола на Ноле в шестия гейм, който бе първият от няколко маратонски гейма, продължили почти 10 минути.

Така дойде една от решителните за мача части, когато с преднина от 5:4 гейма и 40:15, Каспер Рууд имаше два сетбола.

Тук обаче си пролича характера на големия шампион. Ноле сякаш остави колебанията на страна и с няколко невероятни отигравания разколеба норвежкия си опонент и обърна гейма. Джокович проби, а радостният му вик огласи Рим.

Все пак това не бе края на драматичния сет, защото последва дълъг и оспорван гейм, в който Ноле трябваше да отразява две точки за пробив на съперника, но отново вкара непримиримия си характер в действие се спаси.

Пропуснатите шансове сякаш отчаяха Каспер Рууд, който не успя да вкара сета в тайбрек и допусна пробив в последния 12-и гейм, за да загуби с 5:7.

Вторият сет започна също толкова драматично, но ключовият момент бе в третия сет. Рууд достигна до три брейкбола, но така и не се възползва от нито един от тях, а срещу световния №1 тези пропуснати шансове струват скъпо.

Ноле направи пробив на нула, с което тотално отказа съперника си, повечеде с 4:2, а след това затоври мача със сет 6:3.