Точно 153 дни след последния си официален мач на сингъл, изцяло облечен в нетипичното за него черно, Рафаел Надал отново излезе на корта.

Матадора победи с 6:2, 7:5 Рикардас Беранкис от Литва в мач от втория кръг на турнира от категория АТР 250 в Мелбърн.

Точно пет месеца след последната си поява на корта, която бе на 6 август във Вашингтон, Надал не показа никакво колебание, но и все пак играеше срещу световния №104.

Още в първия сет с убедителното 6:2 Надал показа, че не е толкова далеч от оптималната си форма. Испанецът се движеше отлично по корта, а желанието както винаги бе на голямо ниво. Във втория сет самият той сякаш леко намали темпото и просто опита с минимални усилия да затвори мача, макар да допусна един неочавкан пробив в деветия гейм, който обаче не се оказа фатален.

Така Надал продължава към четвъртфиналите, където негов съперник ще е един измежду представителя на домакините Алексей Попирин и нидерландецът Талон Гриекспур.

Нямаше как той да не бъде попитан за драмата с Новак Джокович на летището в Мелбърн, като Матадора сподели:

"Светът страда достатъчно, ваксинирайте се.

Ако искаше, той можеше да играе в Австралия без проблеми. Той прави своите собствени решения, всеки е свободен сам да решава, но за действията ни има определени последствия, нали".

Голямата сензация на турнира днес бе отпадането на четвъртия поставен в схемата Давид Гофен.

Белгиецът не започна сезона по мечтания начин, след като загуби с 5:6, 3:6 от словака Алекс Мойчан, като по този начин съвсем разчисти пътя на Рафа Надал към евентуален финал.

Там негов съперник може да е Григор Димитров, който е в долната част на схемата на турнира.