Стефанос Циципас показа голям характер и спечели с 3:0 сета срещу изненадата на четвъртфиналите на Australian Open Иржи Лехечка.

Гъркът триумфира със 6:3, 7:6(2), 6:4 след два часа и 19 минути игра, но затварянето на мача в три сета беше много трудна задача за него.

Стефанос призна, че това е най-трудната му трисетова победа в кариерата и това се дължеше на силната игра на неговия 21-годишен съперник, който за пореден път доказа, че има светло бъдеще в играта.

Триумфът праща световния №4 на неговия четвърти полуфинал в Мелбър след тези през 2019-а, 2021-а и 2022-а. И в трите случая до момента той отпадаше на тази фаза - съответно от Рафаел Надал и на два пъти Даниил Медведев. Сега отново неговият съперник ще е от Русия, защото това е Карен Хачанов.

Днешният мач започна силно за Циципас, като той направи ранен пробив за 2:0 и успя да задържи аванса си до края на първия сет, за да го спечели комфортно.

Във втория обаче Лехечка се задържа и дори изпусна пет поредни възможности да пробие в четвъртия гейм. Това не го сломи и се стигна до тайбрек, където за съжаление на чеха Циципас игра съвършено и поведе с 4:0. Даде само две точки на съперника до края на сета.

Третата част също бе равностойна и се разви по подобен начин. Лехечка отново изпусна възможности - общо три при 3:3 гейма и след това съжали, защото Стефанос го проби в края - за 6:4.

Все пак младият чех може да е много доволен от представянето си, след като в рамките на турнира острани играчи като Борна Чорич и Феликс Оже-Алиасим. Страхотната му игра ще го качи от 71-о на 39-о в световната ранглиста след обновяването на класацията.