Прогнозите, както се знае, са нещо много рисковано. Не само във футбола, но особено във футбола и най-вече в екстремните условия на ковид-футбола, който постави играта в непознато досега състояние. Предстои Евро 2020, което от петък ще завладее континента, пускайки пипалата на тръпката из 11 града с мачове в тях, като 24 нации очакват представянето на своите. Тъжно, но България не е сред тях. Не, че това ще ни спре да гледаме двубоите, разбира се.

При целия риск от всякакви прогнози, ето ви един такъв опит. Това са 10 неща, които мислим, че ще се случат на Евро 2020.

Футбол с много емоция и голове

Това Европейско първенство идва в момент, в който сякаш нормалността започва да се връща във футбола. Ще има фенове по трибуните, което ще вдигне градуса на емоции, а за самите играчи това е фактор, който не бива да бъде подценяван.

След година на кухи удари по топката, чувани ясно по телевизията, както и писналите на всички дигитално произведени озвучавания, опитващи да имитират публика на стадионите, този път нещата ще са истински. Освен това има поне 8 страхотни отбора, гладни за титлата.

Ще гледаме много зрелищни мачове!

Естествено, няма да мине без някое 0:0 в групите, някой завързан четвъртфинал на надлъгване и т.н., но ще преобладавт мачове, които са удоволствие за неутралните фенове.

Роналдо ще гони личните рекорди, не само отборната титла

Това винаги е бил характерен елемент от играта му.

Кристиано ще стане първият футболист с пет участия на Европейско първенство, иска да е и единственият с голове на пет. Ще бие често и отвсякъде, както го прави дори в контролите.

Сигурно в края на групите, когато ни залеят статистики за какво ли не, шутовете му ще са между 25 и 30 в трите двубоя.

Да кажем - колкото на целите отбори на Северна Македония, Словакия или Уелс, заедно.

Снимка: Getty images

Скандал в лагера на Нидерландия

Първо - това е традиция за голямо първенство. Навремето Кройф и компания са я създали, когато на Мондиал 1974 немските вестници ги снимат на парти край басейна преди финала. Историята е раздухана, но е ясно, че я е имало. Четири години по-късно Йохан изобщо не пътува за Аржентина на следващото световно.

После идват култовите случаи от 1992-ра, 1996-а и 2008-ма, когато винаги поне двама от "оранжевите" се сбиваха по време на турнира, един си стягаше багажа, треньорът беснееше, а отборът се проваляше. Сега има всички условия пак да е така - няма го големият лидер и обединител Ван Дайк, а в страната вече са "на нож" със селекционера Франк де Бур заради изваждането от състава на вратаря Яспер Силесен и други странни решения.

Очаквайте вести по темата след първия недобър мач, провал, загуба или просто... по някое време на турнира.

Расистката тема ще има своя пиков час в Будапеща

Унгария единствена гарантира за пълен капацитет на трибуните на своя стадион в Будапеща, но темата от последните дни е как феновете в града освиркаха ирландските национали, коленичили преди контролата с унгарците. Федерацията пък обяви, че нейният тим няма да коленичи, а ще сочи лентата с Respect на ръкавите на екипите, за да изрази своя протест срещу расовата дискриминация. Разбира се, както е вече утвърдена традиция и в спорта, темата се раздуха. Особено във Великобритания, където се заговори за "расистите от Унгария".

Е, изключително подходящо е точно в Будапеща да гостува Франция с вечния боец срещу всякакви неправди (видими и невидими) Пол Погба. Просто е нарисувано какво ще се случи, независимо от резултата. За съжаление често такъв тип теми изместват онова, за което всички ние броим дните и часовете до първенството... А то е - футбол, футбол и нищо друго.

Англия ще има доста отегчаващ и напрегнат вид

Този английски тим има невероятен потенциал и талант, като е вероятно изобщо да не го видим на терена. Селекционерът Саутгейт е такъв доказан прагматик и консервативен в подхода си, че няма да е чудно тимът му да мине груповата фаза с три минимални победи или дори с някое равенство...

И трите съперника не са за подценяване, хърватите и чехите традиционно играят добре срещу Англия, а шотландците са свръхмотивирани срещу този съперник. Напрежението върху фаворизирания тим на Саутгейт също е голямо и като нищо може да налее допълнителен гипс в краката на играчите.

Драма с коронавирус

Испания няма да е последният отбор, който ще има проблеми с ковид. Поне се надяваме да няма отложен мач или служебна загуба, но поне още един състав ще има проблем със заразени играчи. При пътуванията, които очакват някои тимове, изглежда логично да се случи. И все пак - тук прогнозата е от онези, в които се надяваме да бъркаме.

Драма с ВАР - поне една

Системата ВАР има своите привърженици, но май далеч повече са онези, които не я харесват. УЕФА и отделните федерации ни пробутват пред очите статистиките - от февруари 2019-а насам тя е използвана в 453 мача под егидата на УЕФА, 139 решения в тях са поправени при 2522 намеси изобщо на ВАР. Изчислено е, че 94.5% от взетите на терена решения са правилни, което явно води до заключението, че системата подобрява съдийството.

Питайте обаче фенове и играчи, треньори, президенти на клубове...

И на Евро 2020 ще има ВАР и - бъдете сигурни - няма да мине без поне една колосално полемична ситуация като онази между Хърватия и Франция от финала на Мондиал 2018 с дузпата за "петлите".

Снимка: Getty images

Ще има поне един убийствен осминафинал

Няма как всички фаворити да се разминат, поне един осминафинал ще прати у дома голям претендент за титлата. Ако погледнем схемата с решетката за елиминациите, откъде може да дойде "смъртоносният 1/8-финал"?

Мач №40 в програмата е между победителя в Група С и третия в някое от каретата D, E или F. Ако Нидерландия си вземе първото място в компанията на Австрия, Северна Македония и Украйна, може да иде срещу третия от групата на Франция, Португалия, Германия и Унгария. Логично е да е някой между световния и европейския шампион, и Бундестима.

Още по-яко: в мач №44 победителят от група D (Англия, Хърватия, Чехия, Шотландия) среща втория от група F - спомената вече с французи, португалци и германци.

Англия - Германия? Англия - Португалия? Англия - Франция? Как ви звучи. Ако "трите лъва" си спечелят групата, това ги чака - един от тези три съперника.

Финалисти от една група

Тук по-скоро играем жокера на историята и нейните причудливи съвпадения, отколкото да гоним експертност. На всеки 8 години от 1988 г. се е случвало на европейските първенства.

През 1988-ма Нидерландия и СССР откриха битката в своята група, а после на финала "оранжевите" биха същия съперник с 2:0

През 1996-а Германия би Чехия с 2:0 в групата, а после и на финала - 2:1 със златен гол в продълженията.

През 2004-а Гърция и Португалия откриха първенството със сензационна победа на елините с 2:1 насред Лисабон, а финалът бе... същият. И пак гърците биха, още по-шокиращо - 1:0.

През 2012-а Испания и Италия направиха 1:1 в групата, а на финала Ла Роха прегази Скуадрата с 4:0 за титлата си.

Както се казва - светкавицата светва през първенство, а сега идва точно ред на такова, в което отбори от една група да са на финал (макар заради пандемията да са 9, а не 8 години).

Кои може да са? Гледаме групите... Италия - Турция? Германия - Франция? Германия - Португалия? Франция - Португалия? Хърватия - Англия?

Любопитно, нали?

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Внимание за малко известните играчи, поне един ще стане звезда

Ясно - Роналдо, Кейн, Бензема, Левандовски... Тези ги знаем. Те, че ще вкарват, ще вкарват. Но поне един много малко известен, напълно неизвестен за широката аудитория или останал досега встрани от прожекторите играч, ще избухне. Я с някой решаващ гол, я със серия добри мачове.

Само пет имена, които ви подхвърляме, за да внимавате за тях.

В австрийския състав има едно момче с име Саша Калайджич, което - както сами се досещате, е от сръбски произход. Виенчанин, на 23 години, доскоро напълно световно непознат (беше в състава на Адмира Вакер срещу ЦСКА преди 3 години, но не игра в мачовете), през миналия сезон направи фурор в Бундеслигата. Вкара 16 гола за скромния Щутгарт, като 10 от тях бяха откриващи в мачовете, пет бяха победни и нито един не дойде от дузпа. За националния тим дебютира преди година, а вече има 3 попадения в 7 участия, от които само три като титуляр. Очаква се да е такъв на Евро 2020 и не е лошо да хвърляме по едно око как ще се справи.

В английския тим звезди - колкото искаш. Но съдбата отваря шанс на далеч по-малко популярния Калвин Филипс да блесне, а той има качествата да го направи. Централният полузащитник на Лийдс е неуморим, а умението му да подава бързо, остро и точно топката на всякаква дистанция бе сравнено с "машина за флипер" от английските медии. При не напълно възстановен Джордан Хендерсън и колеблив в последните месеци на сезона Деклан Райс, Филипс би следвало да е титуляр поне в първите два мача. Но при консервативния Саутгейт нищо не се знае...

Николо Барела от Интер може да е звездата и основен играч на Италия. Да, той не е световно неизвестен, но не е и някой, за когото четете постоянно с огромни суми, спрягани около трансферната му цена.

В германския отбор вече се намести като величина Робин Госенс - удивителен играч на Аталанта, който по номинал е ляв защитник, но може да оперира вляво на полузащитата, в средата на терена, а дори и като краен нападател. 11 гола през сезона в Серия А, само това добавяме. За Бундестима има само 6 мача, но вече вкара първото си попадение.

Завършваме с Жерар Морено от Виляреал и Испания. Пак не е някое звездно име, но който следи Примера знае, че това е играч с огромна стойност и влияние върху мачовете. Не е типичен нападател, а вкара 23 шампионатни гола. Добавяме и попадение във финала за Лига Европа, спечелена от отбора му. Медиите в страната го наричат "най-силният испански играч за сезона в Лигата". Достатъчно - ще видим на Евро 2020 дали няма да изгрее по-ярко от суперзвездите, от които всички очакват това.

Снимка: Getty Images