На 3 октомври 2016 г., понеделник. Българинът научава с първото сутрешно кафе новината: Григор Димитров е №20 в световната ранглиста.

Като всяка новина около най-популярния ни спортист, и около тази имаше поне две гледни точки. Фактите, както доказа този непреклонен и безпощаден съдник - историята, са: От тогава Григор никога не е бил толкова ниско в ранглистата.

Сега е 19-и, а мина и през номер 3. И се задържа над 12 месеца в топ 10, което е значимо в проследяването на кривата на неговия поход из върховете на тениса. Изобщо - толкова дълго първата ни ракета се задържа в елита, че... доста вода изтече.

Решихме да свърнем от правия път на черното и бялото в анализа и да "хванем гората" на един малко по-различен поглед. Посипваме с щипка хумор тази иначе винаги сериозна тема "Григор Димитров".

Какво се случи от онзи октомври 2016-а досега? Ето колко отдавна беше, измерено не в дни, а в събития (иначе - ясно, 25 месеца).

Снимка: Getty Images

1. Григор Димитров спечели повече пъти титлата на големия турнир ATP Finals в Лондон, отколкото Рафаел Надал, Роджър Федерер и Новак Джокович заедно. 

2. И тогава, и сега, начело на ранглистата е Ноле. Сърбинът обаче мина през пропадане до №22, лекува травма над 6 месеца, завърна се, вдигна две титли от Големия шлем и сега пак е на върха. 

3. Роджър Федерер също влезе в спиралата на пропадането, стигна до №17, завърна се още по-добър, мина през №1, спечели 11 турнира и днес е №3. 

4. Анди Мъри, който в началото на октомври 2016 г. бе №2, стигна до 839-о място (пропадане от 837 позиции). Днес е 263-и.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

5. Серина Уилямс за този период роди дъщеря, спечели финал в Големия шлем, загуби още два и направи серия скандали. Последният - на US Open тази година, бе малко too much дори за най-яростните защитници на нейните вечни битки (повечето срещу въображаеми противници).

6. Спортът и футболът се измениха коренно. Системата VAR влезе в големия футбол, дебютира и на Мондиал. Революция.

7. България би Швеция на футбол, а после и Франция на баскетбол. Повтаряме: България би Швеция на футбол.

Снимка: Bulphoto

Това е чудо, което не се бе случвало от 1967 г. Казано иначе - 24 години преди да се появи изобщо на този свят Григор и в годината, в която се е родил татко му.

8. Благой Георгиев вкара пет гола, отказа се от футбола и се отдаде на реалити формати. Тъжно. В контраст, другата модна икона на играта у нас през новия век - Валери Божинов, смени пет отбора за тези 25 месеца! Сега Божигол е във Враца, но мина през Китай, Сърбия, Швейцария и Хърватия.

Снимка: botev-vratsa.com

9. Мартин Камбуров вкара 33 гола за този период. Неостаряващият бомбардир държи ниво в елита и вече е №2 в историята на "А" група по попадения с 211.

10. Димитър Бербатов вкара един гол. Игра в Индия за Керала, където стигна до едничкото си попадение.

11. Гибралтар взе победа на футбол в официален мач. Поправка - взе две победи! Жертвите бяха Армения и Лихтенщайн. 

12. Тервел Пулев се зае с професионалния бокс и постигна... 12 победи, 11 от които с нокаут. Да, толкова е дълъг този период. 

13. Ето и нещо, което не се случи, за да е пълна картинката:

ЦСКА и Левски не спечелиха трофей. Да, на грандовете на родния футбол и това време не стигна, да вдигнат купа.

Снимка: Bulphoto

Ето толкова отдавна беше.

Две години и един месец, ако използваме обикновен календар.