Българският спорт претърпя своите радости и разочарования през 2022 година, утвърждавайки тенденцията на колебливи резултати, които отдавна ни дават повод да не очакваме нещо грандиозно.

Годината съдържаше в себе си зимна Олимпиада, световни и европейски първенства в някои индивидуални и отборни спортове.

България може да се похвали със спечелване на няколко медали, повечето от които дойдоха в традиционно силни за нас дисциплини.

Ще направим един бърз обзор на годината, като разгледаме най-популярните спортове по нашите ширини и си припомним как се представиха атлетите ни.

Футболът ни - ново дъно за националния отбор и проблясък за Лудогорец в европейските клубни турнири

Снимка: БТА

Националният ни тим имаше година, която бе белязана от участие в турнира Лига на нациите, където срещите с отбори "от нашата черга" трябваше да покаже докъде сме я докарали. Отговорът бе същият като през последните години - почти доникъде.

България бе в група със Северна Македония, Грузия и Гибралтар, като започна кампанията с Ясен Петров начело. Началото бе дадено с обнадеждаващо равенство 1:1 срещу участниците на Евро 2020 Северна Македония в Разград, но бързо след това бяхме върнати в реалността. Загубата с 2:5 от Грузия беше един от най-срамните епизоди във футболната ни история, още повече, че резултатът можеше да е много по-изразителен. Четири по-късно постигнахме още по-трудна задача - да не победим джуджето Гибралтар след 0:0 като гости.

Това логично доведе до освобождаването на Ясен Петров, а Георги Иванов-Гонзо застана начело за гостуването на Грузия, което освен всичко доведе до тежкия инцидент с Тодор Неделев. Нашите излязоха за честта си и постигнаха още едно 0:0. Младен Кръстаич застана начело и направи резки промени в състава, разчитайки почти изцяло на млади играчи. под негово ръководство разгромихме Гибралтар с 5:1 и спечелихме битка в Северна Македония с 1:0 - мач, който сложи край на серия без победа като гост в 22 поредни мача. Работата на Кръстаич даде позитиви, но сме далеч от мисълта, че ни чака кой знае какъв прогрес.

Снимка: AP/БТА

На европейската сцена клубните ни отбори имаха различна успеваемост. Шампионът Лудогорец отпадна от Динамо Загреб в Шампионска лига, но се класира за шеста поредна година в групите на Лига Европа. Там постигна паметна победа с 2:1 над Рома на Жозе Моуриньо и това даде възможност за излизане от групата, в която бяха още Бетис и ХИК Хелзинки. За съжаление мачболът на "Олимпико" бе пропуснат, но на пролет отборът на Анте Шимунджа ще играе в елиминациите на Лигата на конференциите, като съперник е белгийският Андерлехт.

ЦСКА не може да се каже, че имаше успешна година в Европа, тъй като не постигна целта си - класиране в третия по сила турнир. Отпадането дойде след загуба с 0:2 от Базел в Швейцария. Левски пък бе на гребена на вълната след спечелената Купа на България, но Мъри Столов и компания не успяха да преодолеят малтийския Хамрун след загуба с дузпи. Ботев Пловдив пък не успя да вкара в двата мача срещу кипърския Апоел и също се прости с надпреварата.

Баскетболна България отново излезе на голямата сцена

Благодарение на Росен Барчовски и момчетата от националния отбор, през тази година можехме да гледаме селекцията ни на голямо първенство. Класирането на Евробаскет 2022 в Грузия само по себе си беше голям успех, тъй като подобно нещо ни се случи за първи път от 10 години.

Снимка: FIBA

Представянето ни там не беше особено впечатляващо заради безспорно по-голямата класа на някои от отборите в групата. Записахме поредни победи от Испания, Турция и Черна гора преди да дойде успеха срещу домакините от Грузия. Преди последния ни мач срещу Белгия имахме математически шансове за продължаване напред, но загубихме с 80:89.

През тази година националите ни играха и квалификации за следващото европейско първенство, като в група с Португалия, Румъния и Кипър засега държим второто място при два оставащи мача. Пътят до класиране обаче е дълъг и още нищо не е ясно.

Освен участието ни на Евробаскет, трябва да отличим като голям успех и представянето на национала Александър Везенков. Играчът на Олимпиакос е сред най-впечатляващите имена в Евролигата и фаворит за спечелване на наградата MVP.

Волейболът - рязък спад в представянето и при мъжете, и при жените

Волейболната година беше белязана от провеждането на турнирите Лига на нациите и световните първенства. И в двете направления обаче нашите любимци не се представиха според очакванията.

Снимка: FIVB

В лигата на нациите мъжете, водени от селекционера Николай Желязков, постигнаха само две победи в 12-те си мача, но все пак запазиха мястото си в турнира с 14-о място в класирането. Единствените победи дойдоха срещу отборите на Иран и Нидерландия. На последвалото световно първенство трикольорите определено разочароваха. Макар и пораженията с по 0:3 от Полша и САЩ да бяха очаквани, но това с 2:3 от Мексико, което ни изхвърли от надпреварата, бе прекалено горчив хап за преглъщане. То доведе и до освобождаването на Желязков, като негов заместник е Пламен Константинов.

Волейболните успехи тази година донесоха младежите на Мартин Стоев, които спечелиха бронзови медали на европейското първенство, след като преди това станаха и втори в света.

Женският ни национален отбор беше с по-успешно представяне в Лигата на нациите, тъй като записа престижни победи - над Нидерландия, Канада, Домениканската Република и Полша. В повечето от тези мачове бе в ролята на аутсайдер. На световното нашите момичета, водени от Лоренцо Мичели, загубиха последователно от Германия, Сърбия, САЩ и Канада преди да постигнат единствения си успех срещу Казахстан.

Тенисът - неубедителен Димитров и значим прогрес на Томова и Андреев

Григор Димитров имаше поредна не особено успешна година в големия тенис, в която отново не успя да достигне финал. Негативната му серия в полуфинали пък продължи с още три отпадания на тази фаза - в Мелбърн, в Монте Каро и във Виена.

Снимка: Getty images

Добрата новина за българския тенис бе прогресът на първата ни ракета при жените Виктория Томова. След няколко години усърден труд тя постигна голямата си цел - влизане в челната стотица на ранглистата. В момента софиянката е №90, след като направи супер сезон на тревните кортове. Дори успя да постигне победа на "Уимбълдън" срещу Дария Гаврилова (сега Савил). Важно бе и достигането на финала в Бостад от категория WTA 125.

Младият Андриан Андреев влезе в световния №200 още на 21-годишна възраст и дава заявка, че може да се настани в челната стотица. Димитър Куманов беляза спад от няколко позиции, но също продължава да е сред първите 200.

Участието ни в "белите" спортове и на зимната Олимпиада

Българското участие на зимните олимпийски игри в Пекин беше представено от общо 15 спортисти, като повече от половината от тях бяха в биатлона. Трима се подвизаваха в алпийските ски и по един във фигурното пързаляне, шейните, ски скоковете и сноуборда.

Броят български спортисти бе рекордно малък от 1980-а насам, като за четвърта поредна зимна Олимпиада не спечелихме медал. Най-впечатляващото представяне бе на Алберт Попов, който завърши девети в слалома.

Снимка: Getty images

Като цяло Аби е голямата ни надежда за успехи в "белите" спортове, тъй като класиранията му в топ 10 на Световната купа стават все по-чести и състезателят ни набира страхотно самочувствие. Другите надежди се възлагат на Милена Тодорова в биатлона, която също постига все по-силни резултати. Младият Благой Тодев пък също има обещаващо бъдеще, след като стана европейски шампион за младежи.

Отново радост в художествената гимнастика

През тази година София имаше честта да домакинства на Световното първенство по художествена гимнастика. Нашите момичета отново се представиха блестящо в надпреварата, която трябваше да покаже как върви смяната на поколението ни в този спорт.

Боряна Калейн отново спечели много медали през сезона, включително и на Световната купа в София. Същото важи за новия ни ансабъл. Конкретно на световното се прояви Стилияна Николова, която завоюва общо три сребърни медала и един бронзов. Ансамбълът ни пък се поздрави със злато.

Други важни български успехи:

Снимка: БФ Бокс

Севда Асенова - европейска шампионка в бокса

Едмонд Назарян (юноши), Кирил Милов, Тайбе Юсеин - европейски шампиони в борбата

Ангел Русев, Валентин Генчев, Дейвид Фишеров, Иван Димов, Христо Христов - европески шампиони по вдигане на тежести

Карлос Насар - световен шампион и световен рекордьор по вдигане на тежести

плувната щафета на България - първо класиране на световен финал

Снимка: БТА