Спортната редакция на Dir.bg в поредица ще ви припомни най-важните събития в  десетилетието, което ще затворим след броени дни. Ще го погледнем както от българската призма, така и от през тази на световните събития в спорта. От 2010-а насам се случиха няколко фундаментални събития и тенденции.

От гледна точка на България, първото от тях беше приказката, която изживя Димитър Бербатов в Манчестър Юнайтед, ставайки първият български голмайстор в най-комерсиалната и силна лига, както и шампион за втори път.

В настоящото състояние на футбола едно подобно постижение изглежда утопично и за някои невъзможно, но вероятно и това е причината то често да бъде oмаловажаванo. По тази причина трябва да бъде припомняно. Единствено по рода си е и може задълго да остане такова. Надяваме се, че няма да е завинаги.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ ОТ СПЕЦИАЛНИЯ СЕЗОН НА БЕРБАТОВ НА "ОЛД ТРАФОРД">>>

Лятото през 2010-а беше много важно за Манчестър Юнайтед, тъй като хегемонът трябваше да отговори на предизвикателството, което зададе Челси на Карло Анчелоти. Лондончани бяха спечелили титлата с една точка преднина изпод носа на "червените дяволи" и имаха намерението да надградят над постигнатото, като защитят трофея.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Бербатов влизаше в третия си сезон като футболист на Юнайтед, като вече бе подобрил веднъж головото си постижение с отбора във Висшата лига. В първия си сезон вкара осем попадения, а във втория 12 в първенството. Още в първата си кампания, която завърши през 2009-а, той стана шампион на Англия.

Това постижение само по себе си е уникално за България, тъй като не много други източноевропейски страни могат да се похвалят с такова. Гърция, Турция, Албания, Хърватия, Словения, Словакия и Унгария са сред футболните нации, които никога не са имали свой играч-шампион в Англия.

Българинът успя да го постигне в партньорство с някои от най-големите играчи по това време - Кристиано Роналдо, Пол Скоулс, Райън Гигс, Уейн Рууни, Неманя Видич, Едвин Ван Дер Сар и т.н.

Юнайтед влезе в десетилетието без португалската си суперзвезда, чиято липса вече се видя при шампионската титла на Челси на Анчелоти. Медиите гърмяха, че Сър Алекс Фъргюсън трябва да действа мощно на трансферния пазар, но за изненада шотландецът не направи никакви големи трансфери - нито входящи, нито изходящи.

Единствените по-значими играчи, които привлече, бяха мексиканецът Хавиер Ернандес и англичанинът Крис Смолинг, който и до днес е собственост на Юнайтед.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Ядрото на отбора беше запазено и в атака се разчиташе на трима души - Бербатов, Рууни и Чичарито. Когато мексиканецът и българинът вкараха при 3:1 над Челси за Суперкупата, оптимизмът се настани в отбора още от самото начало.

Сър Алекс избра Бербатов и Рууни да започнат като титуляри в първия мач от първенството срещу Нюкасъл. Класическото 3:0 с откриващ гол на българина подсказа - това може да е неговият пиков сезон.

Головата форма на деветката бързо се прояви - той не вкара при 2:2 на бъдещия си отбор Фулъм, но след това направи три запомнящи се поредни мача. Голове срещу Уест Хям (3:0) и срещу Евертън (3:3) предшестваха най-великото му представяне с червената фланелка.

На 19 септември 2010-а 75 хиляди души на "Олд Трафорд" наблюдаваха поредния епизод от най-епохалното футболно съперничество на Англия. Бербо вкара хеттрик на Ливърпул в онова 3:2 и до момента е единственият играч на "червените дяволи" с три гола срещу кръвния враг в ерата на Висшата лига. Онзи мач го постави не само на пиадестал в историята на тима, но и му отреди заслужено място в архивите на английския футбол. И това бе само началото на този специален сезон.

Бербо категорично се характеризираше като домакински играч, защото обичаше да играе и да вкарва на "Олд Трафорд". След десет поредни мача във всички турнири, в които не успя да се разпише, последва още един специален домакински двубой. Визитата на Блекбърн на 27 ноември идваше за Юнайтед след начало на сезона със седем победи и седем равенства без нито едно поражение.

Завърнал се като титуляр след две срещи отсъствие, Бербатов беше амбициран да върне головата си форма. Направи го по възможно най-звучния начин - с пет попадения при победата със 7:1. Преди него в ерата на Висшата лига го бяха постигали само Анди Коул, Алан Шиърър и Джермейн Дефоу, а след него в историята се записа и Серхио Агуеро през 2015-а.

Ако имаше доказателство, че това бе сезонът на Берба, то е онзи мач с Блекбърн. Българинът, който често бива критикуван за статичния си стил на игра, летеше по терена и във всяка атака се оказваше на головата позиция. Това бе специален двубой, който се нарежда веднага след онзи с Ливърпул.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Головата форма се завърна, а в любима жертва се превърна и Бирмингам, на който Бербатов вкара четири гола в два мача по време на зимния период. Хеттрикът му на "Олд Трафорд" през януари срещу отбора на Алекс Маклийш бе третият и последен за сезона в първенството.

Във следващия вторник при гостуването на Блекпул мачът бе още по-специален. Юнайтед шокиращо изостана с 0:2 от новака, но с два гола на Бербатов и един на Чичарито обърна развоя и взе трите точки. Победното попадение на българина падна в 88-ата минута, за да прати гостуващата агитка в екстаз. "Червените дяволи" водеха с пет точки на втория Арсенал и с шест на третия Сити.

През март дойдоха разочароващи последователни загуби от Челси и Ливърпул, които върнаха надеждите за титла в Северен Лондон. След това обаче Бербатов отново бе героят, този път влизайки като резерва на полувремето при домакинството на Болтън и вкарвайки победен гол отново в 88-ата минута.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Равенствата на Арсенал бяха твърде много и така разликата отново набъбна на шест точки, след като Бербо вкара и при домакинството на Фулъм за 2:0. Това бе и последният му 20-и гол в шампионата. Въпреки че загуби директен мач с "артилеристите", Юнайтед стана шампион с девет точки разлика, а лондончани паднаха до едва четвърта позиция.

Карлос Тевес също вкара 20 гола за Сити и така двамата с Бербатов взеха статуетка за най-добър реализатор в първенството. Техен подгласник бе Робин Ван Перси от Арсенал с 18 попадения. Само играчи от пет европейски държави са ставали голмайстори №1 във Висшата лига - Англия, България, Холандия, Франция и Португалия. Никак не е лошо да сме в тази отбрана компания.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

За жалост перфектният сезон в шампионата  за българина бе помрачен от решението на сър Алекс да не го избере в групата за финала в Шампионска лига срещу Барселона. За всеки у нас това бе огромен шок и изненада в минутите преди двубоя, чакан у нас с огромен интерес заради възможността българин отново да вдигне купата, 19 години след Христо Стоичков.

Години по-късно великият шотландец призна, че в онзи момент е направил грешка.

За Бербатов и България остана споменът от неповторимото до момента постижение за български футболист - покоряване на най-трудната лига в света.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ ОТ СПЕЦИАЛНИЯ СЕЗОН НА БЕРБАТОВ НА "ОЛД ТРАФОРД">>>