Трансферът на Кирил Десподов от ЦСКА в италианския Каляри определено бе сделка №1 на родния пазар през сезона. Може да се каже, че е и най-гръмката в последните няколко години.

Стана рядкост родни тимове да продават играчи в топ първенствата на Европа, но ето, че футболист №1 на България за 2018-а си заслужи да е част от Серия "А".

Той ще бъде единственият роден играч в топ 5 първенствата на Европа.

Десподов все още очаква своя дебют. Той остана на скамейката в домакинството на Аталанта, но тази вечер Каляри гостува на Милан.

Какво по-подходящо място за дебют на Десподов от митичния "Сан Сиро"? Българинът едва ли ще стартира от първата минута, но шансовете да се появи от пейката не са малки, особено при множеството проблеми с травми в тима от остров Сардиния.

Дали тази вечер, след седмица или две, когато Десподов влезе в мач от Серия "А", той ще се превърне в седмият българин с мачове в елита на Италия.

Не може да се каже, че младият ни национал ще върви по добре утъпкан път, но България има своята следа в Серия "А".

Не е маловажен фактът, че един от рекордите на италианския елит все още принадлежи на роден играч.

На 22 януари 2002-ра, преди малко повече от 17 години, Валери Божинов изгрява на голямата сцена.

Едва на 15 години и 341 дни, българският нападател дебютира за Лече в елита и става най-младият чуждестранен футболист, записал минути в Серия "А".

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Две години по-късно, през януари 2004-а, Божинов вкарва и първия си гол в италианския елит. Той се разписа при загуба от Болоня с 1:2.

Божинов безспорно е родният играч оставил най-голяма следа в Италия.

Играл е за седем клуба в страната, с три от тях в елита - Лече, Фиорентина и Парма.

В най-високото ниво на италиаснкия футбол Божинов има 157 мача и 34 гола.

Кариерата му обаче не се разви според огромните очаквания. За съжаление последният мач на Божинов в италианския ели е през май 2012-а. Той влиза в последните 10 минути при гостуването на Лече на Киево. Отборът му губи с 0:1 и впоследствие изпада.

Божинов със сигурност е най-успешният ни играч в Серия "А", но не и най-голямото име, играло в първенството.

Христо Стоичков пристига в Парма през 1995-а.

Няколко месеца по-рано българинът е грабнал "Златната топка". Той е в сред най-големите имена в спорта по това време, а тимът на Парма е силен и с огромни амбиции.

"Жълто-сините' тъкмо са спечелили Купата на УЕФА, завършили са на трета позиция в първенството и са играли финал за Купата на страната.

Стоичков пристига, за да придаде още блясък на клуба и да участва в атаката заедно с Джанфранко Дзола и Фаустино Асприля. По това време в отбора са и младите Джанлуиджи Буфон, Фабио Канаваро и Филипо Индзаги, които десетилетие по-късно стъпиха на световния връх с Италия.

Сезонът обаче не се развива по план, нито за Стоичков, нито за Парма.

Италия явно не е мястото на великия български играч, който вкарва 5 гола в 23 мача. Парма пък завършва на разочароващото шесто място.

Първи стъпки за родния футбол в Италия проправя Николай Илиев.

Бранителят напуска Левски и поема към Болоня през 1989-а. Попада в един от най-силните периоди на Серия "А", когато в битката за титлата се впускат водения от Марадона тим на Наполи и Милан със своите холандски звезди Марко Ван Бастен, Руд Гулит и Франк Рийкард.

Илиев играе силно в центъра на отбраната на Болоня, записва 23 мача, а отборът се класира за евротурнирите за първи път от 15 години.

На 22 април 1990-а, в последната минута на мача срещу бъдещия шампион Наполи, Илиев вкарва за 2:4 - първо от 52-те попадения на българи в италианския елит.

Снимка: Twitter

Следващият сезон за защитника започва силно - два гола в пет мача, но тогава тежка контузия го вади от терена за дълго време. Последният му мач за сезона е още в края на октомври, а това е и последният му двубой за престоя в Серия "А".

Доста години след изявите на Илиев и Стоичков, а и след дебюта на Божинов, в Италия заиграва Ивайло Чочев.

21-годишен той преминава от ЦСКА в Палермо за 2 милиона евро. Чочев вече 5 години е в тима, а първите три от тях сицилианците бяха в елита.

Българският халф е основна част от състава и записва 75 мача в първенството, в които отбелязва 6 гола.

Това го поставя на второ място по мачове и попадения сред българите в италианския елит.

Игрите му предизвикват интереса на доста отбори, но до момента той продължава да играе в Палермо, който макар и раздиран от финансови проблеми, е на второ място в Серия "В".

През 2015-а към новака тогава Фрозиноне се присъединява Александър Тонев.

Крилото изиграва 22 мача, но тимът му завършва на предпоследното място и изпада. След края на сезона интерес към него проявява друг новак - Кротоне.

Така Тонев остава част от италианския елит, но играе само 13 мача. Отборът му все пак успява да се спаси драматично в последния кръг.

В третия си сезон в Италия, Тонев изиграва едва 8 мача за 6 месеца и напуска Кротоне, а от мача срещу Лацио на "Стадио Олимпико" на 23 декември 2017-а, Тонев не е играл никакъв професионален футбол.

Последният българин, стъпил в италианския елит, е Андрей Гълъбинов.

След 12 години във футбола на Апенините, той най-сетне стигна до Серия "А" през миналия сезон. Премина в тима на Дженоа, където записа 20 мача и вкара 3 гола.

Единият от тях срещу Джанлуиджи Буфон и шампиона Ювентус.

Идва ред на Кирил Десподов. Дори и да не е днес, родният национал ще бъде седмият ни представител в Серия "А".

Каляри изглежда подходящо място, където ще може да играе редовно, а останалото е изцяло в неговите крака.