В събота Европа ще има своя клубен шампион.

В Киев един срещу друг се изправят "Реал" (Мадрид) и "Ливърпул" във финала на Шампионската лига.

Испанците са в ролята на фаворит, а с представянето си в последните години успяха да превърнат най-силния турнир в света в "свой". Така че - Европа ще има своя шампион, но той просто може да не бъде "нов"...

Три титли в последните четири години взе Мадрид, а в събота ще се опита да спечели трета поредна и общо 13-та.

Момчетата на Зинедин Зидан сториха невероятни неща в турнира, като приказката им може да продължи и след Киев, защото "Реал" показа, че знае как да се измъкне и от най-трудната ситуация.

Снимка: Getty images

Нека проследим пътя на Белия балет през този сезон в турнира и как мадридчани стигнаха до финала в Киев.

Вижте галерията със снимки от пътя на Мадрид към Украйна.

"Реал" попадна в група с отборите на "Тотнъм", "Борусия" (Дортмунд) и кипърския АПОЕЛ (Никозия).

Очакванията бяха за безпроблемно първо място за "кралския" клуб, битка между "Тотнъм" и "Борусия" за втората позиция и последно място за аутсайдера от Никозия.

Пътят към 13-та започна с домакинство на АПОЕЛ, спечелено безпроблемно от мадридчани с 3:0.

Зажаднелият за игра Кристиано Роналдо се завръщаше след месец наказание, правейки го в типичния си стил - с 2 гола.

Третия гол пък бе отбелязан от Серхио Рамос с красива задна ножица.

Вторият мач бе гостуване на стария познайник "Борусия", а мачът се оказа исторически. "Реал" спечели с 3:1, което бе първа победа за тима в Дортмунд от седем опита.

"Жълто-черните" се хвърлиха в атаки и логично бяха наказани на два пъти от Роналдо и веднъж от Гарет Бейл.

Тогава дойдоха мачовете срещу "Тотнъм". Равенство 1:1 в Мадрид и теко поражение с 1:3 на "Уембли".

И двете попадения отново бяха дело на Роналдо, а в мача в Лондон, Белия балет бе буквално разпилян от своя съперник.

Именно от този момент започна и сериозната криза на "Реал" в Ла лига. Тимът на Зидан спечели едва три от следващите си 10 мача.

Тази криза все пак не постави класирането на "Реал" за осминфиналите под въпрос.

Убедително 6:0 в Кипър и драматична победа над "Борусия" с 3:2.

Това отреди на "Реал" второто място в групата, което означаваше тежко препятствие и "белите" го получиха - мултимилионната селекция на ПСЖ.

Погледите на целия свят бяха насочени към "Сантяго Бернабеу" на 14 февруари.

Адриен Рабио откри в 33-та минута, за да смълчи 78 хиляди по трибуните.

"Реал" обаче показа защо спечели турнира в последните две години. Кристиано Роналдо изравни от дузпа в края на първата част. Мадридчани стигнаха до обрат в 83-та, като отново голмайстор бе португалеца, а три минути по-късно, Марсело вкара за 3:1.

На реванша във Франция, парижани бяха без звездата си Неймар и с два гола пасив. "Реал" използва това по отличен начин и с убийствени контратаки грабна победа с 2:1. Роналдо и Каземиро вкараха, а ПСЖ бе изхвърлен с общ резултат 5:2.

Жребият изправи "Реал" срещу "Ювентус" на четвъртфиналите, в повторение на миналогодишния финал.

Противно на очакванията, мадридчани взеха доста лесно срещата си в Торино - 3:0. Моментът, който ще се помни дълго, бе феноменалният гол на Кристиано Роналдо.

Реваншът на "Бернабеу" изгледаше протоколен, но започна ужасяващо за "Реал". Манджукич откри във 2-та минута, а в края на първата част резултатъ бе 0:2.

Белия балет беше объркан, а "Юве" окрилен и логично, в 61-та минута, резултатът вече бе 3:0 в полза на италианците.

Немислимото се случваше, а двубоят отиваше към продължения, когато дойде най-дискусионният момент през сезона в Шампионска лига.

Далеч в добавеното време, Лукас Васкес падна след съприкосновение с Мехди Бенатиа, а съдията отсъди дузпа.

Джиджи Буфон дори бе изгонен заради реакцията си, а нямаше кой друг, освен Кристиано Роналдо да се нагърби с изпълнението.

Той вкара 15-ия си гол в Шампионска лига и прати тима си на полуфинал. Съдийското решение пък продължава да предизвиква дискусии и до днес.

След шампиона на Франция и на Испания, съдбата прати "Реал" срещу този на Германия - "Байерн" (Мюнхен).

Белия балет постигна изключително ценна победа с 2:1 в Мюнхен в един доста странен мач.

"Байерн" играеше по-добре и стигна до множество опасни положения, но пропуските подариха победата на "Реал".

Реваншът в Мадрид завърши наравно - 2:2. "Реал" отново не надигра баварците имаше и доза шанс, имаше и сериозна грашка на Улрайх, но мачът завърши 2:2 и "Кралския" клуб е на финал.

Спекулира се с дузпата срещу "Ювентус", както и играта с ръка на Марсело срещу "Байерн", но е факт, че "Реал" стигна финала след отстраняването на шампионите на Германия, Италия и Франция.

По пътя към третата поредна остана само "Ливърпул", а развръзката ще е на 26 май.