"Ливърпул" постигна най-добрата си серия от победи в Шампионска лига от 11 години насам. И в събота ще се изправи срещу "Реал" в търсене на шестия си трофея в турнира.

Хората на Юрген Клоп се класираха за финал за изненада на мнозина - както фенове, така и специалисти.

Вижте в галерията със снимки как го направиха - тук.

Цялостното представяне на мърсисайдци бе учудващо най-вече заради неубедителното представяне в предишните два сезона под ръководството на германеца.

Бившият наставник на "Борусия" (Дортмунд) обаче е доказвал, че може от средна класа футболисти да направи колектив, който да не се страхува от никой съперник.

В "Ливърпул" обаче той получи нещо повече - Мохамед Салах. Около гениалното представяне на египтянина сътвори смъртоносно атакуващо трио, което напомни на това на "Барселона" през миналия сезон.

Роберто Фирмино и Садио Мане се напаснаха по перфектен начин с бившия играч на "Рома".

Честно казано - никой не очакваше Салах да е чак толкова ефективен, но заслугата за дъжда от голове в червено не е само негова.

Бразилецът, който играе в центъра на атаката, е учудващо продуктивен - играе достатъчно добре като консуматор, но и като асистент на другите двама бързаци.

Изобщо - това трио изглежда като създадено в химическа лаборатория, толкова добре си пасват тримата.

Около тази атака Клоп успя да замаскира проблемите в халфовата линия и защитата, които бяха пословични през миналите две години. Но да не забравяме, че преди 24 месеца "Ливърпул" игра финал в Лига Европа под негово ръководство, така че турнирните битки са се превърнали в специалност.

Сега походът в Шампионска лига започна в последния квалификационен кръг и оттогава бе ясно, че голове ще валят.

Първият съперник бе сантиментален за Фирмино - неговият бивш отбор "Хофенхайм". В Германия англичаните изиграха перфектен мач за победа с 2:1, като на хоризонта изгря Трент Александър-Арнолд, който вкара от пряк свободен удар. Бранителят дори попадна в селекцията на Гарет Саутгейт за Световното първенство в Русия.

На реванша паднаха още шест попадения за успех с 4:2. С два гола на Емре Джан и един на Салах на таблото бе изписано 3:0 до 21-а минута. После и Фирмино се разписа.

"Ливърпул" имаше късмет при жребия за групите и трябваше да се конкурира със "Севиля", "Спартак" (Моксва) на Ивелин Попов и скромния словенски "Марибор".

Първото изпитание бе домакинство на андалусийците на "Анфийлд" в повторение на финала в Лига Европа отпреди две години. "Ливърпул" влезе в двубоя след катастрофална загуба от "Манчестър Сити" с 0:5 и настроението не бе добро. След ново шоу крайният резултат бе 2:2.

В края на септември дойде нова грешна стъпка - този път при гостуването в Русия. "Спартак" стигна до равенство 1:1.

На 17 октомври мърсисайдци оформиха най-голямата си победа в Шампионска лига. "Марибор" бе разгромен с 0:7 в дома си, а Салах и Фирмино вкараха по две попадения. Тогава новото попълнение Алекс Окслейд-Чембърлейн изигра първия си силен мач в халфовата линия.

Домакинството на словенците логично също бе спечелено, но с по-скромен резултат - 3:0. Салах отбеляза, както и Даниел Стъридж, който за последен път се разписа в червения екип.

В края на годината "Ливърпул" влезе в серия от 18 поредни мача без загуба, като три от тях бяха в Шампионска лига.

Гостуването на "Севиля" донесе голяма драма след ново шоу в началните минути и аванс от 3:0 след половин час игра. Испанците обаче отново се оказаха непреодолим съперник и стигнаха до равенство с гол в последната минута - 3:3.

Резултатът обаче бе достатъчен за "Ливърпул" да се класира напред, но бе нужна победа над "Спартак" вкъщи за гарантиране на първото място. А когато говорим за гаранции, 7:0 е логичен резултат. Ново шоу на "Анфийлд" с три гола на Коутиньо, два на Мане и по един на Фирмино и Салах.

"Ливърпул" счупи британския рекорд за най-много попадения в груповата фаза - 33. Още тогава бе ясно, че клубът има шанс за нещо голямо в Европа.

Жребият за осминафиналите бе благосклонен. Португалският "Порто", който е бледа сянка на онзи отбор, отпреди десетилетие отнесе петица в дома си. Двубоят бе образец за контраатакуващ футбол, а Мане вкара хеттрик.

Протоколният реванш приспа зрителите на "Анфийлд" след скучно 0:0.

На четвъртфиналите дойде истинското изпитание - "Манчестър Сити". Хегемонът на Пеп Гуардиола през този сезон отнесе всичко живо в Англия и се очакваха два сблъсъка с много голове.

За "Ливърпул" бе пресен споменът от победата с 4:3 за първенство срещу този съперник и бе ясно, че страх няма.

Първият мач дойде като гръм от ясно небе и остави много от зрителите зяпнали. Ново 3:0 след половин час се запази до края след перфектно тактическо второ полувреме от Клоп.

Двубоят реванш бе белязан от много важна съдийска грешка, каквито имаше безброй в Шампионска лига. "Сити" поведе още от съблекалнята, а в края на полувремето редовен гол за 2:0 бе отменен. Гостите се възползваха от запазилия се аванс и с две контраатаки постигнаха победа и на "Етихад" - 2:1.

На полуфиналите съперник бе "Рома", който влезе в сблъсъците със спомен за велик обрат срещу "Барселона".

Доброто настроение обаче бе заличено на "Анфийлд" след нов голов спектакъл. Мърсисайдци поведоха с 5:0 и буквално нокаутираха "вълците". После обаче ги събудиха в края и допуснаха две попадения.

Сценарият за реванша не може да бъде описан и в приказка. "Рома" би с 4:2 и бе на гол от чудото, но нови потресаващи съдийски грешки в двете посоки предрешиха изхода на двубоя.

Словенският рефер Дамир Скомина спести общо три дузпи и два червени картона. В крайна сметка обаче "Ливърпул" стигна заветния финал.

Направи го след общо 40 гола - 12 на Фирмино, 11 на Салах и 10 на Мане. Мърсисайдци белязаха и друго върхово постижение. Джеймс Милнър счупи рекорда за асистенции в един сезон със своите девет. Добавяме и шестте попадения в предварителния рунд срещу "Хофенхайм" и имаме - 46 гола за сезона в Шампионската лига от "Ливърпул".

За тима следва най-трудното изпитание - сблъсък с краля на Европа "Реал" (Мадрид), който гони третия си пореден триумф. В Киев ще бъде горещо.