Франция е шампион на света по футбол!

"Петлите" заслужиха втората си титла с 4:2 в луд, задъхан и атрактивен финал срещу Хърватия в Москва.

Французите знаеха какво правят и какво искат на терена от първия момент на първенството в Русия, до последния.

В първите 15 минути на финала обаче изглеждаше, че хърватите са отборът, който тръгва по-силно в мача.

Вдъхновени, водени от Лука Модрич, те тръгнаха към вратата на съперника, но без да създават реални заплахи. Стартът на французите напомни първите им ходове в полуфинала с Белгия, когато отново изчакваха моментите си.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

В 18-ата минута обаче нещата на терена се промениха след първия спорен миг в мача.

Марсело Брожович леко побутна Антоан Гризман, който така или иначе се бе подхлъзнал, но аржентинският съдия Нестор Питана даде пряк свободен удар за Франция. Много, много спорно.

От центрирането на Гризман стана гол - Марио Манджукич чукна топката с глава в опит да я избие и тя влетя в собствената врата. Героят от полуфинала срещу Англия стана грешник...

Минаха само 10 минути и отново - драма. Изравняването дойде след ново статично положение, този път корнер. Французите подходиха леко небрежно, не успяха да отбият топката и тя отиде в Иван Перишич, който с мощен удар по диагонала я прати в мрежата - 1:1.

Над "Лужники" заваля, а гледащите у дома над 1 милиард световни зрители усещаха, че се задава паметен финал.

В ложите също бе атракция - президентът на Хърватия Колинда Грабар-Китарович, облечена в екип на отбора, танцуваше пред погледите на Владимир Путин и президента на ФИФА Джани Инфантино.

Още 10 минути по-късно - в 38-ата минута, напрежението стигна Еверест. Центриране от корнер на Гризман подмина Матюиди и удари ръката на Перишич, същия Перишич, който бе изравнил. Две минути и 12 секунди отне на Питана да чака сигнал и сам да гледа видеоповторения, преди да отсъди дузпа.

Колкото фенове има на Земята, толкова и мнения. Положението отново е спорно, играта с ръка е очевидна, но и трудно може да се нарече умишлена. Каквото и да бе решението на аржентинеца, нямаше да сбърка. Той даде дузпа.

Гризман вкара четвъртия си гол на турнира, трети от дузпа. 2:1 за Франция още преди почивката!

След нея задачата на хърватите очевидно бе сложна - никой отбор не бе обръщал финал след 1:2 на полувремето от 1930 г.

Те натиснаха, французите отвръщаха с контраатаки, на терена се появиха и нахлули фенове в униформи - очевидно демонстрация.

Акцията бе на активисти на Pussy Riot - руска феминистка пънк група от протестъри, които са опозиция на политиката на Путин и търсят всякакви трибуни да покажат позициите си.

Деян Ловрен от хърватите едва не наби един от  мъжете сред тях, за да го изведе по-бързо от терена и да бъде подновена играта.

В 59-ата минута Пол Погба нанесе решителен удар с левачката от границата на наказателното поле - 3:1. Още пет минути по-късно Мбапе с шут от още по-далеч довърши хърватите. Той е първия тийнейджър с гол на финал на Мондиал от Пеле през 1958 г.

В 69-ата минута Уго Лорис, иначе перфектен на френската врата през целия турнир, сбърка фатално и глупаво, подарявайки топката на Манджукич за 2:4.

Това превърна финала в най-резултатния от 1966-а насам, а в редовно време - от 1958 г., когато Бразилия бие Швеция с 5:2.

Франция нямаше проблем да удържи уморените хървати до край и триумфира.

Страната за втори път е Световен шампион след 1998 г., а Хърватия... Е, може би това бе шансът за първа титла, която едва ли някога ще дойде.

Французите бяха ефективни, мощни и разполагащи с огромен ресурс на терена и скамейката. Те поправиха грешката от Евро 2016, когато загубиха финала у дома срещу Португалия с 0:1.

Титлата им е заслужена с оглед на страхотните победи в елиминациите над отборите на Аржентина, Уругвай и Белгия. А днес - и над хърватите.

Дидие Дешан влиза в историята, след като бе основен играч през 1998 г., а днес вдига титлата и като селекционер.

Както се пее в "Марсилезата" - Денят на славата дойде!