Тазгодишният формат в европейските клубни турнири по футбол бе всичко друго, но не и обикновен. Сезонът бе разпънат в повече от 12 месеца и в крайна сметка големите победители са Байерн Мюнхен (Шампионска лига) и Севиля (Лига Европа).

Баварците заслужиха отличието, след като спечелиха всичките си мачове в Европа, включително и финала срещу ПСЖ с 1:0. Севиля от своя страна се доказа като кралят на Лига Европа с рекордния си шести трофей - постижение, което скоро няма да бъде изравнено.

Форматът на двата турнира получи големи изменения заради пандемията от коронавирус. Първоначално планът беше финалът на Шампионска лига да се играе в Истанбул, но в крайна сметка освен, че отиде в Лисабон, се проведе с 85 дни закъснение. Изборът за Лига Европа бяха германски стадиони.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ЗАКЛЮЧИТЕЛНАТА ФАЗА НА ШАМПИОНСКА ЛИГА И ЛИГА ЕВРОПА >>>

Байерн е новият европейски шампион в най-странния турнир в историята

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Дали новият експериментален формат на елиминациите бе успешен?

Преди да стигнем до това, да уточним. Експеримент е силно казано поне за местата и условията на провеждане, тъй като нямаше кой знае какъв избор, предвид обстановката. Стерилен "балон" за финалната осмица в двете надпревари, както го направи НБА (в Дисниленд във Флорида), както го прави тенисът в Ню Йорк в момента...

Това бе единственият шанс с максимално ограничени пътувания на играчи и служебни лица, затворени в хотели в един или два близки града, да се проведе тази част от турнирите.

А дали форматът с един мач на директна елиминация бе успешен - категорично да. Въпреки липсата на публика, мачовете бяха фантастични, а липсата на реванш доведе до по-напрегнати 90 минути и почти всяка грешка се оказваше фатална.

Последните две седмици донесоха обичайният драматичен сценарий в Шампионска лига. В него най-голямата изненада бе отборът на Аталанта, който допусна обрат от 0:1 в последните минути срещу ПСЖ.

Сензация бе и загубата на Манчестър Сити от Лион с 1:3. Но сякаш нищо не шокира повече от разгрома, който Байерн поднесе на Барселона - 8:2. Това бе резултат, който щеше да звучи грандиозно и като общ в два мача, а какво остава за един. Роди се и европейската история на младия РБ Лайпциг.

Няколко индивидуални истории белязаха турнира.

Кингсли Коман, който е юноша на ПСЖ, сега се оказа големият виновник за сълзите в очите на френските шампиони. Филипе Коутиньо, който бе прогонен от Барселона, също наказа бившия си клуб, а и вдигна трофея, който бе така желан от каталунците.

Финалът не донесе очакваните голове, но такива имаше в решаващия мач за Лига Европа. Севиля победи Интер с 3:2 в шоу, което приковаваше погледите във всичките 90 минути. Андалусийците напълно заслужиха трофея, след като последователно отстраниха Рома, Уулвърхямптън и Манчестър Юнайтед.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ >>>

Стадион "Луш" в Лисабон минути преди началото на финала в Шампионската лига... Гледка като от пустинята - затворени улици и тотално блокиран достъп до арената

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Този нов формат бе много интересен, но най-важното е да си остане изолиран случай, единствен в историята. Поне що се отнася до обстановката около мачовете. Феновете трябва да се завърнат по трибуните, защото носят съвсем различна атмосфера. Без тях гледаме играта, отлични  футболисти, но... липсва нещо много ключово.

Същото важи и за елиминациите с разменени гостувания. Те са солта и пипера на европейските клубни турнири.

Можем да кажем уверено, че УЕФА се справи перфектно с трудното изпитание, пред което се изправи - да изгради скоростни турнири, които да коронясат новите шампиони на Европа.

В същото време да съхрани емоцията и интереса към тях във време, в което опасенията от това, че може дори да не гледаме скоро спорт на живо, бяха започнали да висят сериозно във въздуха.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos