Шампионската лига е в своята заключителна фаза, а днес и утре ще станат ясни тазгодишните финалисти. В четвъртък ще знаем кои отбори ще спорят за трофея в Лига Европа.

В шампионската надпревара английските Ливърпул и Тотнъм имат тежки задачи и ще трябва да търсят пълен обрат в двубоите си. Мърсисайдци отстъпиха от Барселона с 0:3 и тази вечер ще опитат немислимото (22 часа по MAX Sport 3). Тотнъм загуби само с 0:1 от Аякс, но пък го направи у дома, което утежнява утрешната им задача.

В Лига Европа в четвъртък Валенсия приема Арсенал след 1:3 в първия мач и също се нуждае от обрат. Единствен от четирите европейски полуфинала, който оставя тимовете в равни позиции преди реванша, е Челси - Айнтрахт (1:1).

Английските мисии в Шампионска лига изглеждат изключително трудни, но в никакъв случай невъзможни. Европейските клубни турнири познават далече по-знаменити обрати. Ето и 10-те най-впечатляващи от тях, в които отбор успява да преобърне събитията напълно и да продължи напред, напук на прогнозите.  Да не забравяме, че преди година Барса имаше задача да не допусне загуба с три гола на терена на Рома, но падна с 0:3 и отпадна...

Барселона - ПСЖ 6:1 (0:4 в първия мач), сезон 2016/2017 г.

Естествено, най-пресният и може би впечатляващ пример се случи преди два сезона.

В осминафинална среща от Шампионска лига, ПСЖ се изправи срещу Барселона. На 14 февруари в Париж, домакините поднесоха един ужасяващ подарък за Свети Валентин на каталунците и ги разбиха с 4:0. Превъзходството на мултимилионната селекция от френската столица бе категорично и трудно някой си представяше, че обрат е възможен.

Не така мислят Меси и компания. След 50 минути игра на "Кам Ноу" резултатът бе 3:0 и обратът въобще не изглеждаше невъзможен.

Тогава Единсон Кавани вкара за гостите и смълча 96 хиляди по трибуните. Времето неумолимо течеше, а две минути преди края на редовното време, Барса се нуждаеше от три гола. На сцената излезе Неймар. Гол от фаул, гол от дузпа, а в последните секунди брилянтно копване на топката, за да успее Сержи Роберто да вкара.

Барса е напред, немислимото се случи. А няколко месеца по-късно, Неймар премина именно в ПСЖ за 222 милиона евро.

Депортиво - Милан 4:0 (1:4 в първия мач), сезон 2003/04

Защитаващият трофея си тим на Милан посреща Депортиво Ла Коруня в четвъртфиналите на Шампионска лига. Задачата пред Милан не изглежда сложна, а след 4:1 в първия мач всички са уверени в успеха на "росонерите".

В реванша обаче всичко за Милан се обърква. Валтер Пандиани-Пушката вкарва в първите минути, а до края на полувремето резултатът е 3:0.  Милан е в нокдаун, а четвърти гол на Фран в 76-ата минута ги нокаутира и изхвърля от турнира за сметка на "Супер Депор".

Това е най-силната селекция на "червено-черните" в средата на миналото десетилетие. Милан е актуален шампион на Европа в този момент, а през 2005-а и 2007 г. отново играе финали (един загубен и един спечелен). Символ е на стабилност. Затова и успехът на Депор е наречен "Чудото от Ла Коруня".

Заглавията в Испания след прочутия обрат на Депортиво срещу Милан, обяснимо еуфорични

Барселона - Мец 1:4 (4:2 в първия мач), сезон 1984/85

Нов случай с Барселона, но този път каталунците са от страната на губещите.

В първия кръг за КНК, Барса гостува в Мец и без особени трудности печели с 4:2 на френска земя, като реваншът изглежда протоколен. Особено в онези години, когато победи за гостите в Европа са рядкост.

Реваншът върви перфектно, Барселона води с 1:0 и мисли за следващите си мачове, когато допуска два гола в рамките на минута.

1:2 и тотално преобразен отбор на Мец през втората част. Гостите стигат до трети гол и стадионът трепери. В 87-ата минута Тони Курбос вкарва и прави немислимото.

Мец изхвърля Барселона след невероятен обрат. А тимът на домакините е много силен, той играе финал за Купата на шампионите 2 години по-късно. Френският отбор е скромен дори за мащабите на собствената си страна.

Реал Мадрид - Борусия Мьонхенгладбах 4:0 (1:5 в първия мач), сезон 1985/86

Тимът на Борусия, който е фактор в немския и европейския футбол в онзи период, посреща Реал с ясното намерение да победи "Кралете". Смазващо превъзходство и 5:1 в Германия.

Реал е разкъсан от мадридските медии, както и от претенциозните си фенове, а обрат срещу дисциплинирания немски тим изглежда немислим. В реванша обаче играчите в бяло са неудържими. Два бързи гола и 3:0 в средата на втората част, но е нужен още един.

За да е пълна драмата, той пада в последната минута. Бележи Сантиляна, а впоследствие Реал печели турнира за Купата на УЕФА. Героите с по два гола са Сантиляна и Валдано, но над всички на терена е Хуанито. Капитанът прегазва съперниците, води тима си напред и вдига стадиона за обрата. В този ден се ражда слоганът "Духът на Хуанито", който е почитан и често призоваван на "Сантяго Бернабеу", когато Реал е изправен до стената.

Реал Мадрид - Дарби Каунти 5:1 (1:4 в първия мач), сезон 1975/76

Отново Реал, но десетилетие по-рано. Испанския и английския шампион се срещат във втория кръг на КЕШ, а първия мач е ужасяващ за гостите от Мадрид.

4:1 за Дарби, но в Реал не са притеснени. Бързо 4:0 в реванша на "Бернабеу" и всичко изглежда под контрол. В деня на мача гостите се разхождат из улиците на Мадрид и дори не тренират предната вечер на стадиона. Така искат да свалят напрежението.

Малко преди края Чарли Джордж смълчава 100 хиляди по трибуните и праща мача в продължения.

Те са истинска битка, от която Реал се измъква като победител след гол на Сантиляна. Да, същият играч, който 10 години по-късно отчайва и Борусия.

Реал Мадрид - Одензе 0:2 (3:2 в първия мач), сезон 1994/95

За да видите, че и Реал може да допуска обрати и то звучни, сме включили този мач от осминафиналите за Купата на УЕФА. Това е, вероятно, най-голямата сензация в историята на евротурнирите.

Звезден състав на Реал се измъква в Дания с гол на Михаел Лаудруп в продължението 3:2, а реваншът изглежда протоколен. Да, датчаните са здрави физически, тичат много, но... Никакво съмнение колко голяма е разликата в класите.

Embed from Getty Images

От протоколен обаче, вторият мач се превръща в едно от най-срамните петна в историята на Реал и един от най-шокиращите резултати във футбола.

Храбрият тим на Одензе повежда в 72-ата минута, а в даденото от съдията продължение, Мортен Бисгаард прави чудото - Одензе елиминира Реал Мадрид насред "Бернабеу".

"Черно", пише в. "Марка".

Просто една дума, която описва всичко.

Зенит - Динамо Минск 8:1 (0:4 в първия мач), сезон 2018/19

В тазгодишното издание на Лига Европа, руският Зенит играше срещу съседите от Динамо (Минск). Странни мачове бяха, кой каквото иска да ни говори.

Беларуският тим обаче шокира и спечели първия мач срещу мултимилионната селекция на Зенит с 4:0. Толкова е странно, че из Европа дори вървят подозрения дали мачът не е "съмнителен"... Това, разбира се, няма как да знаем. Седмица по-късно в Санкт Петербург, домакините също спечелиха с 4:0, макар и с човек по-малко на терена! Продължения.

Десет минути след началото им, Динамо върна един гол и смълча "Крестовски". При 4:1, десетина минути преди края, мисията изглеждаше невъзможна. Драмата обаче бе пълна - за тези 10 минути, останалият с човек по-малко тим на Зенит вкара 4 гола! 8:1.

"Съседите може би не подозираха, че ако елиминират Зенит може да останат без газ...", шегуваха се руските медии. Собственик и основен финансов благодетел на клуба от Санкт Петербург е "Газпром".

Байер Леверкузен - Еспаньол 3:0 (0:3 в първия мач), сезон 1987/88

По това време финалът за Купата на УЕФА се играе в два мача на разменено гостуване. Каталунският Еспаньол печели с 3:0 у дома и вече подготвя клубната витрина за трофея.

Не така обаче мислят "аспирините", които само за 25 минути през втората част на реванша успяват да вкарат три гола.

По този начин Байер изравнява общият резултат и докарва нещата до дузпи, които печели с 3:2. В Испания се възмущават от "мръсни номера", които са им били приложени в Германия - мачът започва с час закъснение, домакините правят клоунада и държат по-дълго в съблекалнята гостуващите играчи... Обстановката се изнервя. Но така е - у дома и "триковете" помагат, не само стените.

Феновете на Байер Леверкузен са нахлули на терена и "славят" купата, която е за техния тим след паметен обрат срещу Еспаньол във финала от 1988 г.

Байер Юрдинген - Динамо Дрезден 7:3 (0:2 в първия мач), сезон 1985/86

Наречен "Чудото на 86-а", двубоят между западногерманския Байер Юрдинген и източногерманския Динамо Дрезден се превръща в исторически.

Динамо печели първият мач уверено с 2:0, а в реванша води с 3:1 на полувремето.

Общ резултат от 5:1 и всичко изглежда решено.

Байер обаче прави немислимото. Шест гола само в рамките на едно полувреме, за да смае не само Германия, а и целия свят.

Партизан - Куинс Парк Рейнджърс 4:0 (2:6 в първия мач), сезон 1984/85

Сблъсък от втория кръг за Купата на УЕФА, в който английският тим успява да вземе страхотна преднина.

Убедително 6:2 в Лондон и задачата изглежда решена. Сърбите обаче не се предават, а мачът в Белград е истински ад за КПР.

Лондончани са буквално разпилени и губят с 4:0 - точният резултат, от който се нуждаят сърбите.

В тази ноемврийска вечер на стадион ЮНА блести Драган Манце, деветката на домакините. 11 месеца по-късно младата звезда загива в катастрофа, още преди да е навършил 23 г.

Третият гол за Партизан при обрата бележи Миодраг Йешич, който бе треньор у нас на Славия, ЦСКА и Литекс.

Това е част от историята на великите обрати. Тук не са всички, но със сигурност подбрахме някои от най-паметните.

Дали днес, утре или в четвъртък ще видим още драма и неочаквани развръзки?