Новият сезон на най-популярното първенство започва днес с мача между "Манчестър Юнайтед" и "Лестър". Въпросите, както преди всеки старт, са много, а отговорите бързо, бързо са изненадващи още в първите кръгове.

Но точно затова в Англия е най-интересно и взривоопасно - думи, зад които открито и отговорно заставам пред всички фенове на испанския, германския и италианския футбол.

В крайна сметка всеки има право да следи каквото намери за добре. Такива са днешните времена на футболно пресищане.

Но да говорим за Висшата лига, защото там има какво да се обсъжда. Куп нови лица, включително и във водещите отбори - на мениджърските позиции и на терена.

ПРЕДСТАВЯМЕ ВИ ВСИЧКИ 20 ОТБОРА ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА С НАСТОЯЩОТО ИМ СЪСТОЯНИЕ И ВАЖНИТЕ ТРАНСФЕРИ

"Брайтън" изненада мнозина с надъханата си игра през миналия сезон и умението, с което остана в елита. Крис Хютън създаде много симпатичен състав, който обича да се противопоставя и на най-големите.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Най-големите аномалии са в Лондон - Арсен Венгер вече го няма, Антонио Конте също. И докато второто е нещо нормално за политиката на Роман Абрамович, то първото бележи края на една ера на световния футбол. Заслужава си да започнем с това. А и азбучният ред на отборите го подсказва.

Висшата лига. напусна човек, който собственоръчно я промени по свой вкус и до голяма степен имаше ключова роля в нейната глобализация.

Това е най-големият удар за първенството след напускането на Сър Алекс Фъргюсън. И тук не става дума за финансови параметри и всякакви маркетингови извращения, които са главната амбиция на днешния световен спорт.

В "Нюкасъл" ситуацията е подобна. Рафаел Бенитес не се разбира особено със собственика и не крие какви са проблемите в клуба. Това обаче не променя факта, че испанецът е голям професионалист и дава всичко от себе си да изгради боеспособен състав. "Нюкасъл" завърши десети през миналата година, най-вече благодарение на наставника.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Става дума за загуба на характер, на авторитет, на човек-институция. Точно такива станаха дефицит в последните години, а това за Англия е валидно във все по-голяма степен.

Драстичната промяна може както да има положителен импулс за "Арсенал"., така и да доведе до сътресения, които така или иначе започнаха в края на ерата "Венгер".

А на "Стамфорд Бридж". разликата е в мениджъра, макар той отново да е италианец. Маурисио Сари идва с коренно различни методи от тези на Антонио Конте, но подобно на него с никакъв опит във Висшата лига. Роман Абрамович обича такива рокади и това не го притеснява.

"Уулвърхямптън" вече бива наричан втория португалски национален отбор. В клубът първият език вече е португалски, а амбициите са много големи. Собственикът има финансова мощ, която може докара "вълците" до нови висоти, но рисковете винаги са налице.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

В Манчестър настроенията са коренно различни. "Сити". е на гребена на вълната и вече мисли за пробив в Шампионската лига, а в другата част на града "Юнайтед" .се тресе от неяснота и разочарования.

И ако Жозе Моуриньо определя второто си място в първенството като един от най-големите си успехи, то феновете се надяват дори на повече. Но без сериозни трансфери задачата изглежда трудна.

Такива обаче имаше в "Ливърпул". и "Евертън".. Мърсисайд не помни подобно харчене в историята, но големите очаквания водят и до големи разочарования понякога. Фактът е, че тимът на Юрген Клоп има потенциала да стане шампион. Най-малкото защото бе единственият клуб, който се противопостави адекватно на "Сити" в директните мачове през миналия сезон.

Разсъжденията вече оставаме на треньорите. Започва се.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ С ОБСТАНОВКАТА ВЪВ ВСЕКИ ЕДИН ОТБОР ОТ ВИСШАТА ЛИГА