Краят определено не беше красив. Германия риташе дълги топки към нападателите в последните минути на агония при 0:2 от Англия, преди да чуе последния сигнал и да напусне Евро 2020. Играчите изглеждаха объркани, немотивирани, някак странно апатични като за екипа, който носят. Никога думата "апатия" не може да бъде асоциирана с Бундестима, но ето - във вторник тя беше подходяща.

Всъщност, немалко хора в страната смятат, че това е така вече от близо 4 години, някъде от средата на квалификационния цикъл за Мондиал 2018. И причината е, че отношенията между играчи и селекционер са стигнали предела, лентата е изтъркана и стара. Няма преоткриване на глада за победи, няма дори взаимно доверие.

Йоги Льов бе начело на Германия 15 години, а от днес вече не е на поста.

Той бе обявил, че напуска в деня, в който отборът отпадне от Европейското. В идеален свят, той щеше да си тръгне с 200 мача начело на родината, както и с титла на 11 юли. Сега обаче се оттегля със 197 двубоя като треньор на немците. Спечели 124, загуби 33 и завърши наравно в 40. Неговият Бундестим вкара 467 гола и допусна 198, като процентът му на победи е 62.94. Несъмнено, Льов ще влезе в историята като един от най-великите предводители на Германия. Надмина ги всички по брой срещи.

Но остава усещането, че бяха пропуснати шансове две талантливи поколения на страната да постигнат дори повече. Льов искаше да се нареди до Хелмут Шьон - единствения наставник на отбора, печелил световна и европейска титла. Не успя, а това бе последният му шанс.

Всъщност, историята Йоги-Бундестим стартира през 2004-а, когато той бе поканен от Юрген Клинсман да влезе в щаба му преди домакинското Световно първенство през 2006-та.

ВИЖТЕ КАРИЕРАТА НА ЛЬОВ В БУНДЕСТИМА В СНИМКИ>>>

Снимка: Getty Images

На него тимът надмина очакванията - тогава учудващо ниски за страната, и взе бронз.

После Льов пое сам вече като главен треньор отбора и го заведе на финал на Евро 2008, на полуфинал на Мондиал 2010 (и двата загубени от Испания), на полуфинал на Евро 2012, както и до световната титла през 2014-а. Германия пак загуби полуфинал преди 5 години на Европейското, но преди три на Мондиала бе разочароваща и отпадна в групата.

Съвсем нелоши постижения, но...

Льов така и не намери начин да замени Миро Клозе и Марио Гомес след тяхното отказване. Германия няма централен нападател и опитите Мюлер или Вернер да бъде представен на света такъв, са неуспешни.

Треньорът скъса мостовете с лидери като Хумелс и Мюлер, за да ги върне сега за Европейското, което - според немската преса - е дестабилизирало атмосферата в отбора. Двамата ветерани никога няма да бъдат напълно ОК със случилото се - да бъдат отписани без причина за повече от 2 години, когато играеха силно в клубовете си.

Стилът, който закара Германия на финала през 2008-ма, както и винаги сред четирите най-добри на следващите 4 големи форума, вече го няма. Няма ги техничният плеймейкър (преди беше Йозил), острите крила (вчера учудващо бяха резерви), стабилната отбрана и пресата. На "Уембли" този тим бе някак уплашен да атакува Англия, с което улесни максимално плана на домакините.

Освен това основни играчи като Гинтер, Кимих, Кроос бяха далеч от нивото си. Те са така в националния екип от поне 3 години, припомнят днес медиите в Германия. Дори Нойер не изглежда като Нойер, а целият отбор е точно обратното на най-характерната черта в германския футбол - солидност, стабилност.

Да припомним също така, че Германия едва мина групата, след като би убедително Португалия и се поти и трепери срещу Унгария, вкарвайки гола на успокоението едва 6 минути преди края.

Снимка: Getty Images

Но - за Льов. На 61 години той е постигнал много във футбола, донесе четвъртата световна титла на страната и е на пиедестала на уважението там. Но има и много голям процент от фенове и експерти, които са склонни да го обвиняват и критикуват.

Първо - за странни решения през годините (като това с Хумелс и Мюлер), коствали понякога онова малко екстра, което ти трябва да превърнеш доброто представяне и полуфинал в перфектно с финал и титла. За това, че играчи като Сане и Гнабри са на пейката, а играе Вернер, който за календарната година има един гол...

Второ - за поведението извън терена, макар това едва ли е най-важно. От над десетилетие той е разделен със съпругата си, носят се слухове за личния му живот, на два пъти бе лишаван от шофьорска книжка, след като го спираха с огромна скорост и телефон зад волана. Вдигаше скандали, темата дълго обикаляше медиите. Льов от последните 6 години е раздразнителен, а и малко дразнещ немската аудитория. Нищо общо с коректния, тих, учтив и винаги перфектен в поведението Йоги от първите му години като Бундес треньор.

И все пак валутата на успеха във футбола са резултатите. Те бяха добри, на моменти дори страхотни. Но от три години, след като Корея сензационно би Германия на Мондиала в Русия, нещата са различни.

Бяха допуснати тежки загуби с 2:4 и 0:3 от Нидерландия в Лигата на нациите, после дойде смразяващото 0:6 от Испания, 1:2 у дома от Северна Македония... На Евро 2020 германците спечелиха един мач, загубиха два и постигнаха едно реми. Нищо особено като за техните стандарти. Но след като ги завиши до небесата, самият Льов допусна те да паднат в края на епохата, в която води Бундестима.

Сега идва ред на Ханзи Флик, дългогодишният му помощник и приятел. Решението на федерацията той да пътува с отбора за мачовете на отбора на Европейското, въпреки че още селекционер за тях бе Льов, също бе критикувано в страната. Самият Йоги го прие с ледено мълчание, но очевидно не му стана никак приятно.

Изобщо - облекчението от раздялата изглежда взаимна и след 15 години, сякаш беше време тя да дойде.

Да не кажем, че е закъсняла.

ВИЖТЕ КАРИЕРАТА НА ЛЬОВ В БУНДЕСТИМА В СНИМКИ>>>

Снимка: Getty Images