Академията Laureus обяви номинациите си за наградите, които ще отличат най-добрите спортисти и отбори за изминалата 2020-а. Традиционно това са нещо като спортни "Оскари", а и този път не липсват изненади при селектирането на номинираните.

Липсва световният номер едно Новак Джокович, който навъртя цялата изминала година на върха на ранглистата и спечели Откритото първенство на Австралия. Вместо него от мъжкия тенис в списъка е Рафаел Надал, шампион на "Ролан Гарос", но номер 2 в ранглистата на ATP.

Сърбинът е печелил наградата четири пъти, а Рафа - само веднъж.

Има и футболист в най-елитната категория - Роберт Левандовски е сред отбраната компания на атлетите Джошуа Чептегей и Арман Дуплантис, счупили три славни рекорда през 2020-а. Както и на Люис Хамилтън и ЛеБрон Джеймс, шампиони в своите спортове и превърнали се в техни лица.

При отборите също е интересно - Ливърпул и Байерн са номинирани, след като баварците обраха всички трофеи, за които се бориха през годината, а "червените" от града на "Бийтълс" взеха този, за който мечтаеха от три десетилетия...

За съжаление няма български имена в списъка на Laureus, както е всяка година от 1998-ма, когато бяха учредени наградите.

Рекордьор при мъжете е Роджър Федерер с осем приза, Болт и Джокович имат по 4.

При жените номер едно е Серина Уилямс с четири награди.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Всички номинации:

Спортист на годината на Laureus (мъже)

Джошуа Чептегей (Уганда, лека атлетика) - счупил рекордите на 5000 и 1000 м през годината

Арман Дуплантис (Швеция, лека атлетика) - счупил рекорда в скока на височина

Люис Хамилтън (Великобритания, моторни спортове) - спечелил седмата си световна титла във Формула 1

ЛеБрон Джеймс (САЩ, баскетбол) - спечелил четвъртата си титла на НБА, както и четвъртата си награда за MVP на финалите

Роберт Левандовски (Полша, футбол) - вкарал 55 гола за Байерн в годината, в която отборът стана шампион на Германия и Европа

Рафаел Надал (Испания, тенис) - спечелил 13-ата си титла на "Ролан Гарос" и общо 20-а от Големия шлем.

Спортист на годината на Laureus (жени)

Анна ван дер Бреген (Нидерландия, колоездене) - спечелила две световни титли от първенството на планетата

Федерика Бриньоне (Италия, ски) - първата италианка да спечели Големия кристален глобус на Световната купа, както и титлите в комбинацията и гигантския слалом

Бригид Косгей (Кения, лека атлетика) - спечелила Лондонския маратон с огромната разлика от над 3 минути

Наоми Осака (Япония, тенис) - шампионка на US Open

Венди Ренар (Франция, футбол) - извела като капитан Лион до пета поредна титла в Шампионската лига

Бриана Стюърт (САЩ, баскетбол) - капитан на Сиатъл Сторм, шампион в женската НБА.

Отбор на годината

Аржентина (ръгби) за първата победа над Нова Зеландия в цялата им история

Байерн (футбол) за петте им трофея - титла, купа и Суперкупа в Германия, Шампионска лига и Суперкупа на Европа

Ливърпул (футбол) - първа титла на Англия след 30 години

ЛА Лейкърс (баскетбол) - 17-а титла в НБА

"Мерцедес" (Формула 1) - седма поредна титла при конструкторите

Канзас Сити Чийфс (американски футбол) - първа титла в НФЛ след 50 години пауза

Пробив на годината

Ансу Фати (футбол, Барселона)

Патрик Махоумс (шампион по американски футбол, Канзас Сити)

Хоан Мир (шампион в Мото GP)

Тадей Погачар (колоездене, победител в "Тур дьо Франс")

Ига Швьонтек (тенис, шампионка на "Ролан Гарос")

Доминик Тийм (тенис, шампион на US Open)

Завръщане на годината

Даниел Бард (САЩ, бейзбол) - след 7 години извън Мейджър Лигата

Кенто Момота (Япония, бадминтон) - завърнал се след сериозна автомобилна катастрофа

Алекс Морган (САЩ, футбол) - завръщане на терена 184 дни след раждане

Макс Парът (Канада, сноуборд) - завръщане след терапия и излекуване от рак, за да спечели две титли на X-Games

Микаела Шифрин (САЩ, ски) - отново с победи на пистата след трагичната смърт на нейния баща

Алекс Смит (американски футбол) - завърнал се на терена след 17 операции и 728 дни извън игра.

Снимка: Getty images/Gulliver photos