Законите на дербитата по света са сходни и непоклатими. Вкарваш победен гол в този мач - ставаш култова личност за феновете, а името ти е асоциирано именно с това попадение.

Понякога не само победните, а и по-специалните голове в дербитата остават във фолклора, а агитките пеят песни за авторите им.

Избрахме 10, въпреки че можем да селектираме и пет пъти повече важни попадения, оставили следата си в историята на вечното дерби ЦСКА - Левски.

Представяме ви избора ни часове, преди за пореден път двата големи съперника да влязат в бой (17 ч днес). Вижте ги във видеото.

Слаломът на Цанев

ЦСКА - Левски 3:2, финал за Купата на съветската армия от 1965 г.

Никола Цанев вкарва страхотен гол за ЦСКА, който остава във фолклора на сектор "Г". С попадението отборът му побеждава и взима трофея на стадион "Славия". И до днес няма цесекар, който да не знае за гола на Цанев, който лъже левскарите "едно кафе време".

Гибона наказва "червените"

Левски - ЦСКА 3:1, шампионатен мач от 1984 г.

Последен кръг, пряк сблъсък за титлата и съдия от чужбина - германецът Дитер Паули. Левски печели и става шампион, а вечният "син" любимец Божидар Искренов-Гиби вкарва за 2:0 пред сектор "Б". Един от головете, които го правят идол на агитката, което не се променя и до днес.

Патрика опитва да скъса мрежата

ЦСКА - Левски 4:1, финал за Купата от 1988 г.

Петър Витанов решава мача с едно от двете си попадения в последните минути.

Резервата с прякор Патрика остава в песните на сектор "Г" с тези голове, а и с още един дубъл в "синята" врата 2 г. по-късно.

Четвъртият гол на Ицо за петицата

ЦСКА - Левски 5:0, шампионатен мач от 1989 г.

Христо Стоичков вкарва четвъртия си гол в мача и оформя крайния резултат за разгрома. На следващото дерби Камата излезе с номер 4 на фланелката, за да напомни на левскарите колко пъти им е вкарал.

Мачът, който е вероятно най-любим на всеки фен на ЦСКА.

Илиан на разходка сред защитата на ЦСКА

Левски - ЦСКА 2:1, шампионатен мач от 1991 г.

Илиан Илиев бележи след слалом в защитата на "червените" - култов гол за левскарите, а и победен. Настоящият треньор на Черно море завинаги влиза в историята на дербито.

Хей, чуй, ЦСКА - 2:0, 3:2

Левски - ЦСКА 3:2, шампионатен мач от 1993 г.

Левски обръща от 0:2 в епичен двубой, като Пламен Гетов вкарва изключителен гол за 1:2 и дава началото на обрата. Атаката е по учебник, а Гетов я завършва с изящен прехвърлящ удар. Рефренът на сектор "Б": "Хей, чуй, ЦСКА - 2:0, 3:2", ехти от трибуните.

Кървавият гол

Левски - ЦСКА 1:0, шампионатен мач от 2000 г.

"Кървавият гол" на Георги Иванов-Гонзо е култов миг от историята на вечното дерби. Деветката вкара в последната минута с превързана и окървавена глава, като донесе титлата на Левски кръг преди края след изключително оспорван мач на "Герена".

Обрат в последната секунда на "Армията"

ЦСКА - Левски 1:2, шампионатен мач от 2004 г.

Георги Чиликов вкарва за знаменит обрат на стадиона на "червените", като голът му с глава пред агитката на ЦСКА идва в последната секунда на третата добавена минута след редовните 90.

Зику е кралят на дербито

ЦСКА - Левски 1:0, шампионатен мач от 2011 г.

Румънецът Янис Зику вкарва победния гол в дебютното си дерби. Култово попадение от въздуха, решило едно като цяло неособено интересно издание на дербито.

Може би в последната минута...

ЦСКА - Левски 1:0, шампионатен мач от 2014 г.

Пламен Крачунов вкарва победно с последния удар преди сигнала за край на мача. Победата идва в двубой, в който ЦСКА е оставил повечето си титуляри на скамейката и е изненадваща - съответно, още по-сладка. След нея се ражда и рефрен в сектор "Г" по песента на "Сигнал". Само че се пее: "Може би в последната минута, може би..."

А днес кой ще бъде герой в мача на "сини" и "червени"?