ПСЖ днес е вицешампион на Европа и един от фаворитите в Шампионската лига, която довечера се подновява в своятя същинска част - груповата фаза.

Клубът от столицата на Франция е вероятно най-богатият в света, като в него играят и двамата най-скъпи футболисти в историята - Неймар (222 млн. евро от Барселона) и Килиан Мбапе (180 милиона евро от Монако).

Без съмнение, Пари Сен Жермен е гранд по стандартите на модерния футбол. Днес светът ще гледа неговия мегасбъсък с Манчестър Юнайтед, който е дербито на старта на групите в Лигата.

Но знаете ли откъде тръгва европейското му приключение, което днес търси коронясване с най-важния трофей в клубния футбол?

От София.

На 28 септември 1982 г. парижани гостуват на Локомотив (Сф) в първи мач от първия кръг на несъществуващия вече турнир Купа на носителите на купи. Тази романтична надпревара даваше шанс за европейска слава на по-скромни отбори, които бяха стигали до трофея в страната си. Все пак - да си шампион в маратон от 30-ина кръга е едно, а да грабнеш купата в турнирна битка от няколко двубоя - друго.

Локо влиза в напълно непознати води, когато насреща се изправя европейският дебютант от Париж. Но какви играчи има в неговия състав само..!

Малко предистория. Това е генерация на Локомотив, която само 4 г. по-рано е вдигнала и титлата у нас. Тимът се води от треньора Георги Берков във въпросния сезон 1982-83 г., а сред 11-те, които започват срещу ПСЖ на стадион "Васил Левски" се виждат имената на Николай Донев, Георги Бонев, Бойчо Величков, Наско Желев, Венци Арсов - това са все играчи от шампионския сезон. Титуляри са и младоците Нако Дойчев (22 г.) и Стойчо Стоев (20).

ПСЖ е друга бира клуб, няма славната история на софийските "железничари". Клубът е създаден през 1970 г., след като ФК Париж и Стад Сен Жермен се обединяват. Феновете бързо прегръщат новия тим, защото столицата изпитва глад за силен такъв, който да конкурира Сент Етиен, Нант, Бордо и Монако - четирите клуба, които печелят всички титли от 1974-а до 1984 г. в страната. Чак през 1985-а шампион е новосъздаденият ПСЖ.

През 1982-ра клубът печели Купата на Франция и право да се появи за първи път в евротурнирите - в КНК. И жребият отрежда да дебютира в София, където на 28 септември пада с 0:1 от Локомотив.

В състава на гостите личат страхотни футболисти.

На вратата е Доминик Баратели, а в атака Доминик Рощо - и двамата от състава на Франция на Мондиал 1982, завършил месеци по-рано. Доминик Батенай е легенда с над 150 мача за Сент Етиен и няколко титли там, преди да отиде в Париж. Луис Фернандес тепърва ще се превръща в такъв, каквато вече е Токо - така наричат нападателя от Чад Токомон Намбатинг, който започва като резерва в София. И, естествено - Ози Ардилес, аржентинският национал и звезда, шампион от Мондиал 1978, минал през английския Тотнъм.

Локо удря на "Васил Левски" с попадение на Петър Миланов с глава в 15-ата минута. И отива на реванша в Париж, на стадион "Парк де Пренс", сравнително спокоен.

Домакинският дебют на ПСЖ обаче е пред гореща публика - над 35 000 изпълват трибуните. Френският тим повежда с гол на Токо в 20-ата минута, но Марчо Богданов белеши гол-шедьовър с удар отдалеч и резултатът е изравнен в началото на второто полувреме. Стадионът затихва - на парижани им трябват вече два гола.

В 63-ата минута Кольо Донев е безпомощен след феноменален удар отдалеч на Батенай, но Локо се държи - това 1:2 го класира за втория кръг.

15 минути преди края обаче е изгонен Владимир Лалов, след което българите рухват.

В 81-вата минута Токо бележи фантастичен гол с нещо като задна ножица - акробатичен удар от много трудна позиция. До края Мишел Нгом и Клод Лемоа добавят още две попадения - 5:1 за дебютантите в Европа и празник на "Парк де Пренс"!

ПСЖ стига до четвъртфинал в турнира, където изненадващо губи от белгийския Кьонинклайк Ватершай Генк, който точно 6 години по-късно е закрит и днес не съществува. Белгийците пък падат от Абърдийн на полуфинала, а шотландците грабват трофея с 2:1 над Реал Мадрид на финала в Гьотеборг. Славен турнир, пълен с изненади - това беше КНК, ако не го помните!

Същият този сезон в надпреварата на носителите на купи предложи и още един куриоз. Барселона и Реал играха заедно в него! Как е възможно ли? Каталунците бяха носители на трофея от предната година, а Мадрид взе Купата на краля и по право се класира. Така финалът изглеждаше нарисуван - Ел Класико. Никой обаче не беше питал Аустрия Виена, който изхвърли Барса на четвъртфинал, за да отстъпи после мъчно на Реал на полуфинала.

Един от най-паметните голове в историята на евротурнирите също бе вкаран през сезон 1982-83 г. в това издание на КНК. Диего Армандо Марадона отбеляза невероятно попадение на стадион "Мала Маракана" в Белград, където Барса би Цървена звезда с 4:2. Той минава половината терен с дрибъл, преди да прехвърли ювелирно вратаря с параболичен удар, който има дъх на гениалност.

Над 85 000 го аплодират, а в култовия филм на Емир Костурица за Диего, аржентинският гений се връща в Белград и на терена показва години по-късно точно как е копнал топката в мрежата.

Но това са лирични отклонения. Думата ни е как тръгна европейското приключение на настоящия вицешампион на Европа - ПСЖ. А неговото начало е доста тихичко - с 0:1 от Локо в София.