Кристиано Роналдо се превърна в едва вторият футболист в историята, който вкарва 100 гола за страната си, след като отбеляза на два пъти за победата над Швеция с 2:0 в Лигата на нациите.

Португалецът е първият европеец, който го постига и продължава успешно да преследва рекорда от 109 попадения на иранската легенда Али Даи.

Кристиано е на осем попадения от изравняване на постижение, което допреди 15 години изглеждаше невъзможно за достигане.

Това е поредно доказателство за неразрушимата амбиция на 35-годишния талант от Мадейра, който през миналата година отбеляза своя гол №700 в кариерата.

Кулминацията в тези 101 попадения бе европейската титла за Португалия през 2016-а, когато най-после геният на Роналдо донесе злато за националния му отбор.

Но каква е разбивката?

Има много интересни факти около тези 101 гола. Най-любопитният от тях сякаш е коя е любимата жертва на Роналдо. Това е именно отборът на Швеция, срещу който е вкарвал седем пъти. Същото важи и за Литва. По пет пъти е реализирал срещу Армения и Андора, а по четири пъти срещу Холандия, Естония, Фарьорски о-ви, Унгария и Люксембург. Все още не може да отбележи на България, въпреки че веднъж се изправи срещу "лъвовете".

Най-успешната му година бе 2019-а, когато вкара 14 пъти. Следва 2016-а (13 пъти) и 2017-а (11 пъти).

Най-много от попаденията му паднаха в европейски квалификации (31) и световни квалификации (30). В приятелски мачове Кристиано бележи 17 пъти.

25 от общия брой попадения са вкарани с глава, 22 с левия крак, а 54 с десния крак.

80 от тях са реализирани в наказателното поле, 21 извън него, 10 от пряк свободни удари, а 11 от дузпи.

Най-често Роналдо бележи за националния си отбор в края на мачовете. 28 от попаденията са паднали в периода между 76-ата и 90-ата минута. Едва 41 са головете през първите полувремена.

41 гола падат в домакинските мачове на Португалия, 35 в гостувания, а 25 на неутрален терен.