Италия е футболният крал на Европа, след като триумфира с титлата от Евро 2020.

Скуадра Адзура победи Англия насред "Уембли" с 4:3 при изпълнение на дузпи, след като двата тима завърши 1:1 в игровото време.

Така Италия за втори път в историята си стъпи на европейския трон след 1968-а. Трофеят е първи за Скуадрата от 2006-а, когато тогава тимът стана световен шампион.

За Англия пък остават сълзите и горчилката. "Трите лъва" дочакаха първия си голям финал от 55 години насам, еуфорията в страната бе неописуема, но в крайна сметка дузпите отново се оказаха огромното проклятие за този отбор.

При тяхното изпълнение англичаните започнаха с два вкарани 11-метрови удара, но след това три поредни пропуска на Маркъс Рашфорд, Джейдън Санчо и Бакайо Сака тотално ги закопаха. А иронията е, че два от тези пропуска ги направиха хора, появили се в 120-ата минута с едничка цел да бият дузпа. Но това е футболът.

Радостта и сълзите от щастие са за Италия. Може би отборът бе най-вдъхновяващият от първия до последния ден на първенството, а когато вече в продължение на 34 мача си непобеден на международната сцена, случайни неща няма. Италия е футболният шампион на Европа, показвайки и на финала непримиримия си дух, след като изостана в резултата още във втората минута след гол на Люк Шоу. Леонардо Бонучи изравни през втората част преди да се стигне до напрегнати продължения и дузпи. Равенството бе логичен изход предвид показаното, но италианците показаха по-здрави нерви при наказателните удари.

СНИМКИ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Снимка: Getty images

Мачът нямаше как да започне по по-добър мач за англичаните, защото след само 2 минути игра, те вече водеха в резултата.

С първата си атака, а и с единствения си удар за първата част, Англия нанесе своя тежък удар и изправи "Уембли" на крака. Десният халфбек Киърън Трипиър центрира, а забравеният на задната греда ляв халбек - Люк Шоу, вкара за 1:0.

Това бе първият му гол за националния тим, а само какъв момент изба Шоу да го отбележи.

Освен това той вкара най-бързият гол в историята на финални двубои на Европейско. Тези 117 секунди също така го превърнат във втория най-бърз гол изобщо на Европейски първенства.

А този гол буквално прати Италия в нокдаун, защото в следващите 30 минути не видяхме и помен от онази вдъхновяваща Италия, която бяхме свикнали да гледаме до този момент в турнира.

В действията на Скуадрата се забелязваха много нерви и брак, като дори имаше и нетипичните за тези играчи подвиквания и раменени реплики.

С края на полувремето Италия все пак заигра по-добре, натисна Англия, но освен един опасен удар от дистанция на Киеза, друга интересна ситуация нямаше. Англия пък си остана само онзи удар, превърнал се в гол.

Втората част на мача отново започна доста вихрено. Този път нямаше гол след по-малко от две минути игра, но видяхме доста опасни атаки, а двата тима размениха по няколко удара.

Най-опасен бе този на Федерико Киеза, който пак сам си изработи положението, насочи отлично топката, но Джордан Пикфорд спаси.

Но Италия започваше да играе все по-добре, натисна Англия, като сякаш напълно логично в 67-ата минута се стигна до изравнителен гол.

След едно изпълнение на корнер се получи истинско меле. Първо Пикфорд спаси, после удар на Верати срещна гредата, а в крайна сметка опитният Бонучи бе най-съобразителен и от около метър прати топката в мрежата - 1:1 за Италия.

Този гол прати Англия в лек нокдаун от около 5-10 минути, но Италия не се възползва.

Истината е, че при 1:1 двата тима тотално отказаха да рискуват. Италианците владееха повече топката, но общо взето видяхме около 20 скучни и спокойни заключителни минути, с които двата тима просто дочакаха логичният развой - продълженията.

В първото от тях отново не видяхме оосбени рискове, а единственото добро положениет се откри пред Италия.

Грешка на Кайл Уокър позволи на Ди Лоренцо да напредне и да центрира, а Бернандески се размина с топката, вместо да я засече в английската врата.

През второто продължение отново нямаше кой знае какви интересни голови ситуации, а двата отбора предпочетоха да изчакат дузпите.

А те ни предложиха истинска драма. След успешен старт за двата тима, Андре Белоти изпусна втората дузпа за Италия, а последвалия гол на Макгуайър изведе англичаните напред.

Но тогава дойде истинският срив. Три поредни удар и три пропуска за Англия. Маркъс Рашфорд и Джейдън Санчо влязоха с цел да бия дузпа, но се провалиха. Жоржиньо пък имаше шанса да реши всичко в полза на Италия, но не го направи. Драмата просто бе пълно.

Странно бе решението младият Букайо Сака да бие петата дузпа, като играчът на Арсенал се провали. Донарума отрази и този удар, правейки Италия европейски шампион.