В дните, в които имаме достатъчно време у дома край телевизор или компютър, а спортни събития на живо няма, на помощ идват класиките. Corner.bg ще ви върне към някои от тях - паметни моменти в спорта, които в задъханото ежедневие обикновено нямаме време да си припомним. Е, сега можем да го направим.

За Григор Димитров 2017-а категорично бе най-успешната година до момента - четири титли в ATP, сред които тази в българската столица София и първите му две в категория Мастърс.

През онзи сезон хасковлията беше на гребена на вълната и игра най-силния си тенис в кариерата - правеше го с лекота и беше напълно равностоен на най-големите в спорта, като не веднъж успяваше и да ги победи.

Такъв беше случаят и на на първия турнир от Големия шлем - Australian Open, където българинът успя да пробие да полуфиналите. Там загуби изключително драматично от Рафаел Надал с 2:3 сета - 3:6, 7:5, 6:7(5), 7:6(4), 4:6.

Трудно може да се сетим за по-емоционален и мач с Григор, по-зрелищен и по-голяма реклама за тениса с негово участие. Тема №1 в България поне за 5 часа и 1 минута беше именно този сблъсък, защото представянето на българина носеше наслада.

Сега, когато Григор не е в пиковата си форма, онзи момент може да избледнява малко или много в съзнанията ни, но всеки, който е гледал мача, си спомня емоциите, които ни държаха.

Димитров отпадна на полуфинал в Шлема, в който заслужи участието си на първи такъв финал в кариерата си. Нещо, за което по-именитият му съперник побърза да признае в минутите след последната точка.

"Това беше фантастичен мач. Много емоционален! Мисля, че Григор игра страхотно. Аз също. Качеството на тениса беше великолепно тази вечер. Много се радвам, че бях част от него. В петия сет си казах, че ще спечеля и ще дам най-доброто от себе си. Григор също заслужаваше да спечели. И двамата заслужавахме да сме на финал", бяха думите на Рафа след края на срещата.

А тя имаше допълнителен заряд не само за българите, но и за тенис феновете по целия свят. Причината беше проста - при победа Надал отиваше на първи финал в Големия шлем в класиката срещу Федерер след 6-годишна пауза. Очакванията за зрелищен мач се оправдаха, тъй като швейцарецът взе титлата след 3:2 сета.

Това бе и причината преди началото на полуфинала публиката преимуществено да е на страната на Матадора. Само че играта на българина бавно и сигурно обърна палачинката и много от по-неутралните фенове започнаха да подкрепят него - нещо, което се отличава в тениса и винаги е будило симпатии.

Григор на три пъти загуби от Надал през онзи сезон, но това беше най-оспорваният мач. Преди втората им среща в Мелбърн Димитров беше с 10-0 победи на старта на сезона и влезе в двубоя в страховита форма. А и в предишния им мач точно българинът бе победител.

Рафа взе сравнително безоблачно първия сет, след като българинът изпусна възможност за пробив още в първия гейм. Във втория хасковлията показа, че няма да се даде лесно в конкретния двубой. На два пъти повеждаше с пробив, който биваше връщан от непримиримия съперник. В десетия гейм Гришо изпусна четири сетбола на сервис на Надал, но при 6:5 окончателно наложи волята си, за да изравни сетовете.

А третият беше поредният драматичен епизод от мача. Двамата си размениха по пробив и се стигна до епичен тайбрек, в който не успяваха да наложат сервиса си, макар че Григор заби общо 20 аса за деня. Тайбрекът беше взет от испанеца, който мощно изригна, но бе твърде рано да се радва окончателно. В четвъртия двамата сервираха прекрасно и вместо българинът да загуби последователно два тайбрека (което често му се случва напоследък), успя да се събере и да спечели със 7:4 точки, за да изравни сетовете.

Петият сет, колкото и да бе зрелищен, бе сърцераздирателен за българския фен. Григор спаси четири точки за пробив преди 4:3 и 40:15 в своя полза, когато изпусна прекрасна възможност да пробие след една дълга точка, в която имаше предимство. Така след 26 поредни гейма без пробив, Рафа успя да постигне такъв и да измъкне мача в петия сет.

Загубата подейства мотивиращо за Димитров, който почти не допусна спадове през 2017-а, за да се поздрави с четири значими трофея.